Účet v podobě tříletého trestu vystavil soud osmačtyřicetiletému muži z Ostravy, který letos počátkem února surově napadl revizora ostravského dopravního podniku. Stalo se tak v Moravské Ostravě v autobuse na lince číslo 21. Násilník kontrolora udeřil do hlavy láhví slivovice. Výsledkem byla krvavá zranění, která si vyžádala ošetření v nemocnici.

Verdikt v těchto dnech vynesl Okresní soud v Ostravě, který tříleté vězení podmíněně odložil na zkušební lhůtu pěti let. Dotyčný však přesto zřejmě skončí za mřížemi. Revizora totiž napadl v době jiného podmíněného odsouzení. Za loupež před časem dostal třicet měsíců, přičemž mu zkušební doba končí až v květnu příštího roku. Dá se tedy přepokládat, že soud třicetiměsíční podmínku v samostatném jednání změní v „tvrdý" žalář.

Útoku na revizora předcházelo popíjení alkoholu. Muž prohlásil, že měl hodně špatný den a po práci si koupil láhev slivovice. Jak dodal, není zvyklý pít alkohol a nepočítal s tím, že s ním několik hltů zamává. Později vypověděl, že si jen matně vybavuje, jak k němu v autobuse přistoupil revizor a požádal ho o jízdenku. Tu ale neměl, stejně jako občanský průkaz. Kontrolorovi pak řekl, ať ho nechá na pokoji, že má moc špatný den. Použil vulgarismy a výhrůžky. „Běž do pi.., nebo ti rozbiju hlavu. Zabiju tě," křičel.

Pak se postavil a nejméně pětkrát se revizora pokusil udeřit láhví slivovice do hlavy. Zaměstnanec dopravního podniku většinu útoků vykryl předloktním, poslední rána jej ale zasáhla do hlavy a způsobil mu krvácející zranění, jež si vyžádalo jednorázové ošetření v nemocnici. Léčba trvala zhruba dva týdny, vše se ale obešlo bez nemocenské. Do konfliktu se zapojil i druhý revizor, který se snažil kolegu chránit. I vůči němu směřovaly pasažérovy hrozby.

Před příjezdem policie cestující láhev vyhodil ven. Zraněnému revizorovi pak vyhrožoval, že si ho najde. Prý ho pozná a propíchne nožem. Policie agresora převezla na záchytku.

Muž prohlásil, že svého jednání lituje, a kontrolorovi se omluvil. Na svou obhajobu uvedl, že není násilnický typ. Za vše prý může alkohol, který běžně nepije. „Kdybych byl střízlivý, určitě bych to neudělal," vypověděl.

Tříletý trest s odkladem na pětiletou zkušební lhůtu zatím není pravomocný. Obžalovaný jej sice na místě přijal, státní zástupce si ale ponechal lhůtu k vyjádření. Pokud se odvolá, připadne konečné slovo Krajskému soudu v Ostravě.

Dopravní podnik Ostrava řeší ročně desítky nejrůznějších útoků vůči revizorům. Vesměs jde o nadávky a vulgarismy, výjimkou však nejsou ani fyzická napadení. Některé případy končí i nemocenskou.