Tečku za nezvyklým pistolnickým případem, který se koncem loňského roku odehrál v areálu Městské nemocnice Ostrava, udělal Okresní soud v Ostravě.

K podmíněnému dvouletému trestu byl v těchto dnech odsouzen jedenatřicetiletý muž z Ostravy, který počátkem prosince vezl na pohotovost svou přítelkyni. Na vrátnici se dostal do konfliktu se strážným. Vypjatou situaci nezvládl, vytáhl pistoli, přerazil závoru a nakonec na ochranku najel vozidlem.

Vše se naštěstí obešlo bez zranění.

Drama začalo v okamžiku, kdy muž přijel k vrátnici. Přes stažené okénko oznámil, že veze družku na pohotovost. Když se jej pracovník bezpečnostní služby zeptal, na jakou pohotovost se potřebuje dostat, nepochopitelně se rozzuřil. Následovaly nepopsatelné vulgarismy, výzvy k okamžitému zvednutí závory a poté i výhrůžky inzultací.

Strážný zachoval chladnou hlavu a zopakoval svůj dotaz na specifikaci pohotovosti. V té chvíli muž vystoupil z auta a vytáhl pistoli. Jak se později ukázalo, šlo o airsoftovou zbraň, což ale v té době nikdo nevěděl. Oběma rukama se opřel o střechu vozu a namířil na strážného.

„Otevři to, nebo vystřelím," zakřičel na něj. Nakonec se opřel do závory, kterou vyhnul směrem do nemocničního areálu. Poté nasedl do vozu a rozjel se.

Příslušník ochranky se postavil před vozidlo. Řidič nezastavil. „Obviněný na něj vozidlem dvakrát lehce najel, aniž by mu způsobil nějaké zranění či pád," uvedl státní zástupce.

Strážný nakonec nechal auto projet. Škoda na závoře byla vyčíslena na čtyři tisíce korun.

Muž po zatčení uvedl, že zpanikařil, jednal zkratkově a v šoku. Obával se totiž o svou družku, která měla vážné zdravotní problémy. Prý se chtěl pouze co nejrychleji dostat na urgentní příjem. Nikoho nechtěl ohrozit ani vyděsit.

Muž se zodpovídal z trestného činu vydírání, na který zákon pamatuje až osmiletým vězením. Soud mu nakonec uložil podmíněný dvouletý trest s odkladem na zkušební čtyřiadvacetiměsíční lhůtu. Současně uložil trest propadnutí věci airsoftové pistole. Rozsudek je pravomocný.