VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ojedinělý proces: Soud v Ostravě potrestal občanské sdružení

Ostrava – Zveřejnění rozsudku v regionálním tisku formou inzerátu – takový trest uložil v pátek Krajský soud v Ostravě občanskému sdružení Athena z Ostravy, které se zodpovídalo z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. U krajského soudu šlo o historicky první proces, kdy byla k trestní zodpovědnosti hnána právnická osoba. I v rámci České republiky šlo o ojedinělý proces.

22.3.2013 1
SDÍLEJ:

Předsedkyně občanského sdružení Athena Hana Danihelková již byla odsouzena k peněžitému trestu. Foto: Deník/Pavel Sonnek

Občanské sdružení Athena je společnost pro vzdělávání a rozvoj žen. Její stíhání začalo v roce 2012 poté, co vyšly najevo finanční nesrovnalosti týkající se dotace. Ukázalo se, že sdružení neoprávněně žádalo o proplacení dvouměsíční mzdy za červen a červenec 2011 pro svou zaměstnankyni, ačkoliv žena do práce fakticky nastoupila až v srpnu. Sdružení ale v té době nutně potřebovalo někoho zaměstnat, jinak hrozilo, že bude muset vrátit velkou část dotací z Ministerstva práce a sociálních věcí. Zástupci občanského sdružení kontaktovali ženu, která u nich předtím absolvovala kurz. Předsedkyně Hana Danihelková s ní uzavřela smlouvu s téměř okamžitým nástupem v červnu 2011, přestože jí dotyčná řekla, že kvůli zdravotním důvodům může pracovat až od srpna. Nakonec se domluvily tak, že zaměstnankyně výplatu za první dva měsíce vrátí na určité konto. Později bude dělat zadarmo s tím, že jí poté budou tyto peníze vyplaceny. Po několika měsících ale došlo mezi nimi k rozporům, žena ze sdružení odešla a podala trestní oznámení. „Pochopila jsem, že ty peníze šly k jiným účelům, než měly. Nechtěla jsem se do ničeho namočit, proto jsem podala trestní oznámení," vypověděla před soudem.

Státu a Evropské unii vznikla škoda ve výši dvaapadesát tisíc korun, která již byla uhrazena.

Tresty

Podle předsedkyně senátu Lenky Čechové jde první takovýto případ, kterým se Krajský soud v Ostravě zabýval. Podle zákona přicházelo v úvahu několik trestů – zrušení právnické osoby, propadnutí majetku, peněžitý trest, zákaz plnění veřejných zakázek, zákaz přijímání dotací a subvencí a uveřejnění rozsudku. Soud nakonec zvolil nejmírnější formu – zveřejnění rozsudku. „Soud vážil, jaký trest uložit. Dospěli jsme k závěru, že nejvhodnějším je uveřejnění rozsudku," řekla Čechová s tím, že mezi polehčujícími okolnostmi bylo doznání, svou roli sehrála i poměrně malá škoda přesahující padesát tisíc korun. „Škoda je poměrně malá a v současné době se řeší jiné dotační podvody v řádech milionů korun. Je ale nepochybné, že společenská škodlivost u tohoto případu existuje," dodala Čechová s tím, že povinné zveřejnění rozsudku ve sdělovacích prostředních by mělo mít i preventivní charakter. „Kriminalita v oblasti využívání dotačních programů bohužel narůstá," uzavřela Čechová. Pokud by sdružení rozsudek nenechalo zveřejnit, hrozila by mu pokuta až půl milionu korun.

Dohoda

Případ občanského sdružení Athena je výjimečný nejen tím, že se před soudem ocitla právnická osoba. Pravděpodobně poprvé v historii naší justice zde byl také nezávisle na výše zmíněném procesu uplatněn i nový institut, a to dohoda o vině a trestu. Ten platí od loňského září. U méně závažných deliktů umožňuje, aby se obhajoba a žaloba dohodly na návrhu trestu, který pak společně předloží soudu. Podmínkou je, aby se obžalovaný přiznal a nahradil případnou škodu. Soud již nemusí zkoumat důkazy, zváží jen návrh dohody. V kauze Athena byla takto její předsedkyně Hana Danihelková v únoru letošního roku odsouzena k pokutě sedmdesát tisíc korun. 

Autor: Jaroslav Perdoch

22.3.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby 2017 - štáb ČSSD v Lidovém domě - Milan Chovanec, Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka.
15

Lídr krajské kandidátky ČSSD Lubomír Zaorálek: Voliče nám vzalo ANO i Piráti

Hasiči sundávali ve Skřipově vyčerpaného dělníka z lešení.
3

Hasiči sundávali ve Skřipově vyčerpaného dělníka z lešení

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

VIDEO/ V Žermanicích na Frýdecko-Místecku otevřeli zapečetěnou volební urnu už v pátek, když v ní jeden volič hledal svou obálku.  

Volby jsou rutina, vyžadují však trpělivost, říká dlouholetá komisařka

V pátek před druhou přijdou, v sobotu odpoledne – až sečtou všechny hlasy – skončí. To je úděl komisařů okrskových volebních komisí. Volby co volby.  

Útočník Švábík je po kolapsu doma a řekl: Fotbal? Pravděpodobně už hrát nebudu

/ROZHOVOR/ Na fotbalovém hřišti ve svých pětadvaceti letech absolvoval nespočet bitev, tu největší ale útočník Jan Švábík svedl v předchozích týdnech mimo zelený pažit. A vyhrál!

Staronový trenér Petřkovic Smékal: Moje role byla přinést do týmu impuls

/ROZHOVOR/ Malé déjà vu prožívá v těchto dnech Filip Smékal. Fotbalový kouč, který v závěru minulého roku skončil s trénováním v Petřkovicích z rodinných důvodů, se po deseti měsících vrátil, aby Odru opět pozvedl a dostal zpět do horních pater MSFL. Jako před pěti lety, kdy začínal ještě v krajském přeboru. „Chci mančaft nastartovat,“ prohlásil Smékal.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení