Nezvyklý poštovní případ uzavřel v těchto dnech Okresní soud v Ostravě. Podmíněný trest vyměřil pracovnici České pošty, která během loňského jara nedoručila bezmála tři sta zásilek. Některé rozbalila a obsah si nechala. Na vše se přišlo až po třech měsících.

Na počátku ale nebyl zlodějský úmysl. Žena svou práci prostě nezvládala. Aby to před nadřízenými zakryla, přidělené balíky a dopisy přestala zanášet do evidence a schovávala je na pracovišti ve skříních. Ty se ale po několika týdnech zcela zaplnily.

Zásilky si proto začala nosit domů. Cestou se někdy stavila k sestřenici a její matce na kávu. Občas se podívaly, co je v krabicích či velkých obálkách. Pokud se jim něco líbilo, nechaly si to. Žena nedoručila nejméně 250 zásilek.

Na podvádění se přišlo poté, co pošta přijala desítky reklamací z okrsku, který měla na starost. Následovalo vyšetřování a výpověď. Celková škoda byla vyčíslena na šedesát tisíc korun.

Pošťačka se přiznala. Prý byla unavená a líná. Zásilky, které si s příbuznými nerozdělila, dobrovolně vydala. Při výslechu uvedla, že dostala přidělený velký rajon v Ostravě-Zábřehu. Podle svých slov na to upozornila nadřízené. Ti jí údajně řekli, že úkoly musí zvládnout jako všichni ostatní. Po čase jí ale práce přerostla přes hlavu. Zásilky přestala zanášet do systému a schovávala je. S některými balíky se cestou domů stavila k sestřenici a společně s její matkou se jaly zkoumat jejich obsah. „Většinou to byly balíky z Číny,“ uvedla pošťačka s tím, že se daly snadno poznat podle černého obalu a nápisů. Uvnitř údajně nebyly žádné cennosti, spíše jen drobnosti, které si rozdělily.

Soud ženu uznal vinnou z trestného činu porušení tajemství dopravovaných zpráv a vyměřil jí roční trest s podmíněným odkladem na zkušební lhůtu dvou let. Podmíněné čtyřměsíční tresty dostaly i její sestřenice s matkou. U první soud stanovil zkušební lhůtu na rok, u druhé na patnáct měsíců. Rozsudek je pravomocný a není proti němu odvolání.