Pro sázkaře neznající celou pravdu by protagonista následujícího příběhu mohl být hrdinou. V sázkové kanceláři Tipsport během osmi let dokázal vyhrát neuvěřitelných 45 milionů korun. Jenže…

Za stejné období na sportovní utkání prosázel 54 milionů korun, takže byl vlastně v obrovském minusu. Pokud by ztrátu hradil ze svého, byl by to jen případ dalšího sázkařského zoufalce. On si však část peněz konkrétně přes šest milionů korun vzal z peněz, které mu nepatřily. Řeč je o Michalu Krumpochovi, bývalém řediteli organizací SAK a SAS ve Studénce na Novojičínsku.

Stejný trest

Vrchní soud v Olomouci mu v těchto dnech potvrdil pět a půl roku žaláře, což je stejný trest, jaký mu před časem vyměřil Krajský soud v Ostravě. Krumpoch s ostravským verdiktem nesouhlasil a odvolal se k olomouckému vrchnímu soudu, kde ale neuspěl. „Jeho odvolání jsme zamítli jako zcela nedůvodné. Krajský soud správně vyhodnotil všechny důkazy a následně rozhodl o vině a uložení trestu, který je přiměřený," uvedl mluvčí olomouckého vrchního soudu Vladimír Lichnovský.

Krumpoch byl uznán vinným z trestného činu zpronevěry. K ní mělo docházet v letech 2008 až 2013. „Po celou dobu využíval obžalovaný svého práva nevypovídat. Jediného projevu lítosti jsme se od něj dočkali při jeho závěrečné řeči, ovšem v té se omluvil jen bývalé manželce a dceři. O tom, že způsobil městu Studénka několikamilionovou škodu a že toho lituje, nepadlo ani slovo," řekl při vyhlášení ostravského rozsudku soudce a dodal, že s podmíněným trestem Michal Krumpoch počítat nemohl: „Už při osmisettisícové zpronevěře se o podmíněném trestu neuvažuje, natož pak při škodě víc než šest milionů korun," dodal soudce.

Polehčující okolnosti

Jedinou polehčující okolností obžalovaného byla jeho trestní bezúhonnost. Jak však u soudu několikrát padlo, Michal Krumpoch je od mládí vášnivý hráč, neboli gambler, který naplno propadl sportovním sázkám. „Zjistili jsme, že během posledních osmi let obžalovaný prosázel padesát čtyři milionů korun," uvedl žalobce a pokračoval: „Jen za poslední rok evidovala společnost Tipsport jeho sázky, které dosáhly výše osmnácti milionů. Navíc ani v době, kdy už se na zpronevěru ve Studénce přišlo, pan Krumpoch neváhal a týden poté vybral z účtu společnosti dalších dvě stě tisíc korun, které opět vsadil," doplnil žalobce.

Krumpoch nakonec přiznal zpronevěru částky 4,2 milionu. S penězi chybějícími do šesti milionů prý nic společného neměl. Naopak nepřímo naznačoval, že v tom mohli „mít prsty" někteří z dalších zaměstnanců. Podle soudu se však jednalo pouze o snahu dostat škodu pod pět milionů korun, což by znamenalo mírnější trestní sazbu. Senát krajského soudu vyslovil při odůvodňování rozsudku výtku také kontrolním mechanismům Městského úřadu ve Studénce. Soudce poukázal na to, že by studénecký případ měl sloužit jako odstrašující příklad pro ostatní města, neboť zdaleka není jediný.

Proti rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci již není odvolání.

Trest by si měl Michal Krumpoch odpykat ve věznici s ostrahou.