Naopak z osmi na pět let snížil trest Valdrinu Zulfiuovi z Kosova (26 let).

Trojice mužů byla součástí sedmičlenného česko-albánského heroinového gangu, který od roku 2007 do podzimu 2010 působil v Ostravě a okolí.

Tři Albánci a čtyři občané České republiky se měli různým způsobem podílet na prodeji heroinu. Operovali zejména v městské části Ostrava-Dubina. Rukama jim prošlo několik kilogramů drogy. Podle obžaloby se někteří z nich zapojili i do kšeftování s pervitinem. Krajský soud v Ostravě jim v dubnu vyměřil tresty od čtyř do deseti let žaláře. Zulfijaj, Tancoš a Zulfiu se odvolali k Vrchnímu soudu v Olomouci, u zbylých čtyř již rozsudek nabyl právní moci.

Týká se to i ženy, která v heroinovém případu získala status spolupracující obžalované. Ke všemu se přiznala a pomohla také k usvědčení svých kumpánů. Hrozilo jí osm až dvanáct let vězení. Nakonec vyvázla s pěti roky žaláře.

Přečtěte si také: Komando se samopaly chránilo ženu v kukle

Během jednání u ostravského soudu ji chránila speciální jednotka vězeňské služby. Na vyhlášení dubnového rozsudku ji do soudní síně doprovázelo šest ozbrojenců se samopaly v rukou, kteří kolem ní vytvořili neprodyšný kruh. Takto ji vedli přes chodbu justičního paláce. Svými těly ji někteří členové komanda chránili i přímo v soudní místnosti, další si vybrali místa, ze kterých mohli kontrolovat celé dění. Žena měla na sobě neprůstřelnou vestu a na hlavě kuklu. Jak vysvětlil jeden ze členů speciální vězeňské jednotky, důvodem byly mimo jiné obavy z toho, že by se její tvář mohla dostat do médií.

Muži, kteří se proti verdiktu odvolali k vrchnímu soudu, poukazovali na nevěrohodnost této ženy, která je podle nich dlouholetou narkomankou. Zpochybnili také množství prodaného heroinu. Podle nich nebylo jasně prokázáno, že by se jednalo o velké množství drogy se sazbou od osmi do dvanácti let vězení, ale pouze o značné množství, u kterého je sazba od dvou do deseti let. Nakonec uspěl pouze nejmladší z trojice mužů. Jak uvedl mluvčí olomouckého vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy u něj se skutečně jednalo „pouze" o značný rozsah. „Proto jsme uložili trest pět let ve věznici s ostrahou. U ostatních jsme odvolání zamítli jako nedůvodné," řekl Angyalossy.

Proti rozsudku vrchního soudu není odvolání.