Šestnáct let stráví ve vězení šestadvacetiletá Romana Pítrová z Frenštátu pod Radhoštěm, která v srpnu loňského roku zavraždila své právě narozené dítě. S definitivní platností o tom včera rozhodl Vrchní soud v Olomouci, jenž zamítl její odvolání proti rozsudku Krajského soudu v Ostravě. Ten ji před časem uznal vinnou z trestného činu vraždy.

Pítrová se k usmrcení zdravé holčičky narozené v devátém měsíci těhotenství přiznala. Žádala však změnu právní kvalifikace, a to na vraždu novorozeného dítěte matkou, na kterou zákon pamatuje třemi až osmi roky vězení. Pítrová tvrdila, že jednala v rozrušení způsobeným porodem.

Podle názoru ostravského soudu však měla vše promyšleno. To nyní potvrdil i vrchní soud. „Její dovolání jsme zamítli jako zcela nedůvodné. Krajský soud všechny okolnosti správně vyhodnotil. Uložený šestnáctiletý trest je zákonný a přiměřený," řekl mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy s tím, že jde o trest na spodní hranici trestní sazby.

K tragédii došlo koncem srpna loňského roku. Pítrová holčičku porodila do záchodové mísy v domě svých rodičů. Poté jí podle obžaloby zacpala ústa roubíkem z toaletního papíru a kolem krku jí omotala pupeční šňůru. Takto ji udusila. Tělíčko vložila do igelitových tašek a později ukryla na zahradě. O tom, že je v jiném stavu, nikdo z rodiny nevěděl. Těhotenství Pítrová tajila i před svým přítelem, s nímž měla čtyřletý vztah a plánovali společnou budoucnost a rodinu. Tři dny po porodu s ním Pítrová na motorce odcestovala na dovolenou do zahraničí. Zatímco pobývala v Chorvatsku, mrtvolku dítěte našla její babička.

Pítrová se hájila tím, že o svém těhotenství nevěděla. Měla pravidelnou menstruaci, vůbec nepřibírala. Nic na ní nezpozorovali lékaři, které několik týdnů před porodem navštívila kvůli bolestem zad, ani kolegyně z práce. Osudného dne se jí v zaměstnání udělalo nevolno, proto odešla domů. Na toaletě pak porodila.

Podle soudu Pítrová dobře věděla, že je těhotná, a dítě chladnokrevně zavraždila.

„Nejednalo se o takové rozrušení způsobené porodem, abychom jednání mohli kvalifikovat jako vraždu novorozeného dítěte matkou," uvedli soudci.

Proti verdiktu, který Pítrová přijala bez jakýchkoliv emocí, již není odvolání. Šestnáctiletý trest by si měla odpykat v nejpřísnějším typu věznice se zvýšenou ostrahou.