Odvolací senát Vrchního soudu v Olomouci potvrdil čtyřletý trest mladíkovi z Ostravy, který v srpnu loňského roku během pokusu o pouliční krádež zabil člověka.

Tehdy sedmnáctiletý násilník si na mostě ve Výškovické ulici v Ostravě vyhlédl devětapadesáti­letého chodce, kterému chtěl z ruky vytrhnout tašku. Zřejmě spoléhal na moment překvapení a také na to, že se dotyčný nebude bránit. Majitel se mu však postavil na odpor. Následovalo přetahování, během kterého muž ztratil rovnováhu a spadl na zem. Utrpěl vážné poranění hlavy. Po převozu do nemocnice i přes okamžitou lékařskou pomoc zemřel.

Agresor utekl s taškou, v níž našel peníze, hodinky, mobilní telefon a další věci, vše za necelých šest tisíc korun.

Letos v červenci Krajský soud v Ostravě mladíkovi za loupež s následkem smrti vyměřil čtyři roky vězení. Obžalovaný s tímto verdiktem nesouhlasil a odvolal se k Vrchnímu soudu v Olomouci. Tvrdil, že s činem nemá nic společného. V té době hrál údajně fotbal s kamarádem. Jeho známý tuto verzi potvrdil. Soud ale této obhajobě neuvěřil a svědka označil za nevěrohodného. Během pondělního jednání pak olomoucký soud původní verdikt v plném rozsahu potvrdil. „Odvolání obžalovaného jsme zamítli jako zcela nedůvodné. Krajský soud správně určil, že je pachatelem. Také trest v rámci sazby od jednoho do pěti let je zákonný," řekl mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy, který zdůraznil, že před přísnějším trestem útočníka zachránilo jen to, že v době činu ještě neměl osmnáct let. „Do této hranice mu scházelo několik měsíců. Jako plnoletému by mu hrozilo deset až osmnáct let vězení," dodal Angyalossy.

Kromě čtyř let za zabití během loupeže čeká mladíka i další pobyt za mřížemi. Zločinu ve Výškovické ulici se totiž dopustil ve zkušební lhůtě týkající se jiného násilného činu. Za něj dostal podmíněný patnáctiměsíční trest, který se mu nyní přemění na nepodmíněný.

Soud také rozhodl, že násilník musí pozůstalým zaplatit přibližně tři čtvrtě milionu korun a zdravotní pojišťovně zhruba sto tisíc korun.

Podezřelého mladíka policisté zatkli vloni v říjnu. Zadržet se jej podařilo zejména díky svědectví muže rozvážejícího pizzu. Ten pachatele pronásledoval krátce po činu, tehdy jej ale nedostihl. O několik týdnů později ho však při rozvážce pizzy zahlédl v ulicích Ostravy a zavolal policii. Na základě tohoto svědectví i dalších důkazů pak soud rozhodl o vině obžalovaného. Proti verdiktu již není odvolání.