„Jejich odvolání jsme zamítli jako zcela nedůvodné. Krajský soud správně rozhodl o vině i trestu," uvedl mluvčí olomouckého vrchního soudu Vladimír Lichnovský.

U pasovky

Před soudem stanuli Van Thuc Nguyen a Quang Tung Tran. Podle obžaloby zajišťovali chod pěstírny, která se nacházela v těsném sousedství pasového oddělení ostravského magistrátu v centru města. Na trh mohla dodat až padesát kilogramů konopí v hodnotě několika milionů korun. Před sklizní ale zasáhla policie, která počátkem předminulého roku dostala informace o nadměrné spotřebě elektřiny a výpadcích proudu v okolí.

Pěstírna se nacházela v pronajatých skladových prostorách, ze kterých Vietnamci udělali prostorné a moderně vybavené konopné doupě. Během stavebních úprav došlo k zazdění oken a vybourání stěn. Pomocí dřevěných příček pak vznikly samostatné boxy. Samozřejmostí byla ventilace, umělé osvětlení a zavlažování.

Výpadky

Pěstírna byla nelegálně napojena na rozvod elektřiny. Nakonec ji prozradily opakované výpadky proudu v okolí. Havárie řešili pracovníci energetické firmy, kteří narazili na určité nesrovnalosti. Do případu se vzápětí vložila policie.

Na zařizování a fungování pěstírny se podílelo více lidí, ochráncům zákona se však podařilo zadržet jen dva Vietnamce a muže z Ostravy. Právě on na základě pokynů vietnamských organizátorů uzavřel smlouvu na pronájem skladovacích prostor, prováděl také stavební úpravy. Dotyčný ale během vyšetřování zemřel.

Vinu odmítli

Oba Vietnamci vinu odmítli. „Odnášel jsem různé věci, vykládal a nakládal. Vůbec nevím, že by se tam něco pěstovalo," řekl Nguyen.

Tran se hájil tím, že pouze dělal tlumočníka vietnamskému obchodníkovi, který neuměl česky. „Řekl mi, že chce podnikat v Ostravě a shání skladovací prostory," prohlásil Tran, který podle svých slov až později zjistil, že ve skladu je velkopěstírna konopí. Když žádal vysvětlení, obchodník mu začal vyhrožovat. Soud ale obhajobě obžalovaných neuvěřil.

S přísnějším desetiletým trestem odešel Nguyen. Soud při rozhodování zohlednil jeho další delikty, kterými se zabývaly jiné soudy. Kromě toho mu soud uložil vyhoštění na sedm let. Jeho krajan dostal osm a půl roku žaláře.

Proti rozsudku vrchního soudu již není odvolání.