Olomoucký senát zamítl jejich odvolání proti březnovému verdiktu Krajského soudu v Ostravě. „Jejich odvolání jsme zamítli jako nedůvodná," řekl Deníku mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Vladimír Lichnovský.

Související článek: Popravili manžele z Bohumína jako za války. Dostali výjimečné tresty

Plán

Muži si vraždu podle soudu předem naplánovali. Vytipovali si Zbigniewa Muszańského (67 let), bohatého podnikatele z Bohumína, kterého chtěli oloupit a poté jako nepohodlného svědka zabít. Zágora, který jej dobře znal, ho posledního únorového dne loňského roku vylákal na obchodní schůzku. Zde ho přepadli, svázali, naložili do vozu a převezli do pronajaté garáže ve Slezské Ostravě. V ní předtím vykopali hluboký hrob, sehnali si zbraň a chemikálie na rozložení těl. Podnikatele zastřelili ranou do hlavy. Vzápětí se vydali do jeho bohumínského domu. V něm našli podnikatelovu manželku, kterou také unesli do Ostravy a popravili střelou do hlavy. Těla vhodili do hrobu a částečně zaházeli hlínou. Loupežná vražda jim vynesla něco přes 200 tisíc korun.

Není důležité, kdo střílel

Kdo střílel, se zjistit nepodařilo. Všichni obžalovaní před soudem tvrdili, že právě oni nestříleli. Pro uložení trestu to ale nehrálo žádnou roli. „Všichni jsou odsouzeni jakožto spolupachatelé. V tomto případě je irelevantní, kdo zmáčkl spoušť," uvedl Lichnovský.

S nejpřísnějším trestem – doživotím – odešel od soudu dvaačtyřicetiletý Lumír Moric. „Již dříve páchal trestnou činnost závažného charakteru, která měla gradující tendenci. Začal krádežemi, pak přešel na loupeže a násilí a skončilo to loupežnou vraždou. Z důvodu generální prevence, aby byla chráněna společnost v České republice, je odpovídající uložení doživotního trestu," vysvětlil Lichnovský

Jako mafie

Podle soudu šlo o jednoznačnou popravu. Tato slova zaznělo již při rozsudku, který vynesl Krajský soud v Ostravě. „Jednalo se o popravu. Přiložením pistole ke spánku se popravovalo během války. Bohužel, to se stalo i v tomto případě," prohlásil předseda senátu Miroslav Mucha, podle kterého se tyto metody používají i při mafiánských únosech. „Kam jsme se to dopracovali. Na Sicílii nebo do jižní Ameriky? Že peníze získáme tak, že někoho uneseme a zastřelíme? Tady docházejí slova," kroutil hlavou soudce.

Utrpení

Oběti musely být vystaveny neskutečnému, zejména psychickému utrpení. Z výpovědí obžalovaných vyplynulo, že Zbigniew Muszański jim nabízel milion korun. Když odmítli, bylo mu zřejmě jasné, že ho zabijí. Kruté okamžiky čekaly i jeho manželku. Vyděšená žena, která netušila, co se děje, před svou popravou s největší pravděpodobností zahlédla manželovu mrtvolu.

Dopadení

Vrazi se snažili policisty zmást falešnými stopami vedoucími do Polska. Kriminalisté se nakonec dostali až k podezřelé trojici a pronajaté garáži. K nalezení těl nasadili psa na vyhledávání lidských ostatků, který přesně ukázal místo pohřbení. Pokud by se vrahy nepodařilo rychle vypátrat, těla by se možná nikdy nenašla. Trojice totiž měla připravenou sypkou betonovou směs, kterou chtěla použít na zabetonování hrobu. Vrazi byli dopadeni v dubnu.