Na lavici obžalovaných usedli Martin Mládek (26 let) a jeho kamarád Václav Čermák (27 let) z Havířova, kteří 1. ledna letošního roku po vykopnutí dveří vtrhli do bytu v Havířově. Na hlavách měli kukly a v rukou teleskopický obušek a kovovou tyč od automobilového zvedáku. Podle státního zástupce velmi surovým způsobem napadli dva nájemníky, kterým způsobili různě závažná poranění. Odnesli si televizi a další věci za několik tisíc korun.

Plán

K domu přijeli po dvaadvacáté hodině. Na hlavu si nasadili pletené kukly, vytlačili hlavní vchodové dveře a ozbrojeni obuškem a tyčí se vydali do čtvrtého patra. „Vykopli vstupní dveře bytu a vběhli dovnitř," uvedl státní zástupce s tím, že nejprve vnikli do pokoje, kdy se svítilo. Zde napadli prvního z mužů, který se po úderu do krku zhroutil k zemi. Mládek mu podle státního zástupce zasadil několik dalších ran. „Ležícího jej teleskopickým obuškem udeřil do hlavy a poté do kolena," prohlásil žalobce. Vzápětí Mládek odešel do další místnosti, kde se měl vrhnout na druhého z mužů. „Opakovaně ho udeřil do hlavy, břicha a zad," tvrdí obžaloba. Mládek o oběť údajně zlomil teleskopický obušek. Následovala potyčka, do které se zapojil i Čermák. Oba vetřelci nakonec odešli s televizí a dalšími věcmi.

Ano, ale…

Hlavní aktér se k loupeži přiznal, odmítl však hrubé násilí. Snažil se také soudu vysvětlit, co jej k činu vedlo. Motivem podle něj byla snaha získat zpět peníze, které jeho rodině někdo ukradl z garáže. Mělo jít o milion korun. Prý dostal typ na nájemníka z havířovského bytu. „Dozvěděl jsem se, že právě on vykradl garáž, ve které jsem měl i já své peníze. Ale nechci říct jméno člověka, od kterého to vím," řekl Mládek. Čermáka, kterého zná delší dobu, prý potkal náhodou. Řekl mu, co chystá a Čermák se mu nabídl, že mu bude krýt záda.

Mládek vypověděl, že si obušek vzal na případnou obranu. Podle svých slov jej použil až tehdy, co se po vykopnutí dveří a vniknutí do druhé místnosti stal sám terčem útoku. Jakékoliv násilí vůči prvnímu muži, který utrpěl jen drobná zranění, kategoricky odmítl. Sám prý nakonec všem řekl, aby potyčku v bytě skončili. Pak odešli.

Nechápe

Napadený muž ale Deníku řekl, že vůbec nechápe, proč k loupeži došlo. „Možná věděli, že mám velkou televizi a kamarád výkonný počítač," prohlásil s tím, že chce na všechno co nejdříve zapomenout. „Spal jsem, najednou mě probudila rána, to vykopli dveře. Slyšel jsem, že se ve vedlejším pokoji něco děje. Než jsem se nadál, stál u mě maskovaný dvoumetrový chlap. Byl to masakr. Nahmatal jsem svůj teleskopický obušek a začal se bránit. Měl jsem různá zranění, tím hlavním byla zlomenina jařmového oblouku. Skončil jsem na klinice čelistní chirurgie," líčil Deníku muž.

Dohoda

Mládek u soudu uvedl, že se zraněným mužem sepsal dohodu o vyrovnání. Uhradí veškerou škodu na zařízení bytu a jako nemajetkovou újmu mu vyplatí 150 tisíc korun. Dohodu potvrdila i oběť.

Novoroční drama Mládkovi podle jeho slov zcela změnilo život. Několik let pracoval v Nizozemí. Domů jezdíval pouze na krátké návštěvy. Po činu skončil ve vazbě, z níž byl později propuštěn. Musí se však hlásit probačnímu úředníkovi, takže do Nizozemí odjet nemůže. Nyní je bez práce.

Mládkovi i Čermákovi, který zůstává ve vazbě, v případě uznání viny hrozí pět až dvanáct let vězení. Rozsudek by mohl padnout ve středu.