Jedenáct roků vězení za nepochopitelný žhářský útok, který skončil smrtí a několika zraněními. Takový trest ve středu vynesl Krajský soud v Ostravě nad jedenatřicetiletým Tomášem Mackem z Havířova.

Macek v květnu 2012 založil požár v havířovském domě, v němž žily desítky lidí. Ředidlem polil rohožku před jedním z bytů. Pak ji zapálil. Tímto způsobem se chtěl pomstít rodině chlapce, který ve školce údajně šikanoval jeho syna. Zřejmě netušil, jaké ohnivé peklo rozpoutá.

Několik lidí se nadýchalo zplodin a muselo být ošetřeno. Jedenašedesátiletý muž později zemřel. „Zemřel na následky lalůčkového zánětu plic nastalého v příčinné souvislosti s otravou oxidem uhelnatým," konstatoval žalobce. Rozsudek zatím není pravomocný.

Nepřijatelné

Jak při zdůvodnění rozsudku uvedl předseda senátu Igor Krajdl, soud neřešil, zda mezi dětmi skutečně dokázalo k šikaně. „Tohle jsme nezjišťovali. Pro řízení to není důležité. I kdyby to ale byla pravda, a k šikaně skutečně docházelo, způsob řešení konfliktu, který zvolil obžalovaný je naprosto nepřijatelný," prohlásil soudce, podle kterého se projevila Mackova povaha. „Znalci ho hodnotí jako impulzivního člověka se sklony k afektové agresi," dodal Krajdl.

Lítost

Macek u soudu odmítl vypovídat. Po svém zadržení uvedl, že svého činu lituje. „Je mi to líto. Nedomyslel jsem to," prohlásil Macek.

Podle svých slov chtěl pouze potrestat rodinu chlapce, který měl šikanovat jeho syna. „Malý chodil domů s brekem. Stěžoval si, že ho někdo bije do hlavičky," uvedl Macek s tím, že situaci i s manželkou několikrát řešili přímo ve školce. „Ředitelka i učitelka nám řekly, že to dítě je hodně problémové," dodal Macek. S rodiči údajného šikanisty nemluvil. „Nevěděl jsem ani, kde bydlí," řekl Macek. Až později náhodou zjistil, kde chlapcova rodina žije.

Pláč

Nedlouho před žhářským činem se mu syn znovu svěřil, že mu chlapec ve školce ubližuje. „Malý brečel, nechtěl jíst, nechtěl jít do školky, že mu bude zase něco dělat," vzpomínal Macek, který se chtěl rodině nějak pomstít. „Rozhodl jsem se, že jim něco poškodím," uvedl Macek.

Pomsta

K domu se vydal po půlnoci 18. května předloňského roku. „Vzal jsem trochu ředidla, že jim poliju rohož. Myslel jsem, že to ředidlo ji rozežere. Polil jsem ji, ale s tou rohožkou se nic nedělo. Tak jsem se rozhodl, že ji zapálím. Vytáhl jsem zapalovač a několikrát škrtl. Nejprve to hořelo slabě, pak se to rozšířilo. Když jsem odcházel, rohož hořela celá, ale ne hodně," dodal Macek.

Při odchodu z domu si nevšiml kouře ani plamenů. Prý netušil, že by se něco vážného mohlo stát.

A nebýt rychlého zákroku hasičů, mohly být následky ještě tragičtější. „Kdyby ten dům zahořel celý, tak z něj nebylo možno odejít," uvedl moravskoslezský kriminalista Antonín Řezníček.

Plameny

„Hořela předsíň bytu. Hasiči v dýchacích přístrojích museli do bytu vniknout po rozbití dveří, zevnitř vynesli nebo vyvedli dvě dospělé osoby a dítě. Po průzkumu okolních bytů také evakuovali dvě dospělé osoby a dítě ze zakouřeného bytu nad hořícím bytem. Všechny předali rychlé záchranné službě. Požár hasiči uhasili za dvanáct minut," popsal situaci mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

Šok

V bytě, jehož dveře začaly hořet, v té době spali tři lidé. Malý chlapec, jeho matka a dědeček.

„Najednou mě probudilo šílené praskání a šustění, které šlo z předsíně," uvedla chlapcova matka. V předsíni zjistila, že vstupní dveře jsou celé v plamenech. Probudila syna a otevřela okno v obývacím pokoji.

„Šla jsem za taťkou, křičela jsem, aby to šel uhasit. Ani mě zpočátku nenapadlo volat hasiče. Byla jsem ve stresu, měla jsem strach o syna. Rychle jsem ho začala oblékat. Vzala jsem občanku a další důležité doklady. Stále mě nenapadlo volat hasiče. Myslela jsem, že to taťka uhasí," vypověděla žena. Nakonec popadla mobilní telefon.

Zapomněla číslo na hasiče

„Třásly se mi ruce. Vzala jsem telefon, že zavolám policii nebo hasiče. Ale nemohla jsme si vzpomínat na číslo. Začala jsem ho hledat v seznamu. Pak jsem ho našla. Zavolala jsem hasičům. Ani nevím, co jsem jim řekla," dodala žena.

Zachránci dorazili za několik minut. Syn zůstal tři dny v nemocnici, její otec v červenci zemřel.

Lékaři ošetřili i obyvatele horního bytu. „Probudilo nás to uprostřed noci. Vnuk plakal, že se dusí, že ho kouř škrábe v krku. Požár byl tak mohutný, že nám přes podlahu začal u bytových dveří hořet koberec. Dále se naštěstí nerozšířil. V bytě dole však šlo o život a je to tragédie," řekli starší manželé.

Přiznání

O požáru se Macek podle svých slov dozvěděl až po několika týdnech z internetu. Později se dočetl o úmrtí jednoho z obyvatel. „Trápilo mě to. Zkroutilo mi to celý život. Je mi to líto. Nechtěl jsem nikomu ublížit," řekl Macek, kterého policie dopadla v srpnu 2013.

Mackovi za obecné ohrožení hrozilo osm až patnáct let vězení. Soud mu nakonec uložil jedenáct let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Před přísnějším trestem Macka zachránilo to, že se po svém zatčení přiznal a celý útok detailně popsal.

Jak konstatoval žalobce, v opačném případě by prokazování bylo komplikovanější. Soud také Mackovi uložil, aby pozůstalým a pojišťovnám zaplatit bezmála jeden a půl milionů korun.

Státní zástupce rozsudek na místě přijal. Macek si ponechal lhůtu k vyjádření. Pokud se proti verdiktu odvolá, připadne poslední slovo Vrchnímu soudu v Olomouci.