Obžalovanými jsou dnes již bývalí trestanci, kterým hrozí až dvanáct let za mřížemi. Státní zástupce tvrdí, že si jako oběť vybrali tehdy teprve sedmnáctiletého mladíka. Ten si ve vězení odpykával trest za krádež. Podle státního zástupce jej přiměli k různým sexuálním praktikám.

Oba muže k soudu přivedla policejní eskorta. Již dvakrát se totiž nedostavili k hlavnímu líčení. Jak zdůraznil soudce, pokud by se obžalované ani v pátek nepodařilo zajistit, vydal by na ně zatykač a skončili by zřejmě ve vazbě.

Muži před soudem využili svého práva a odmítli vypovídat. „Mám zkušenosti z předchozích soudů. Proto vypovídat nebudu. Všechno, co řeknu, bude vždycky použito proti mně," vysvětlil předsedovi senátu první z mužů. Druhý se jen omezil na stručné: „Nechci vypovídat."

Do poslední chvíle nebylo jasné, jaký postoj zaujme údajně znásilněný mladík. Při výslechu před zahájením trestního stíhání sice vše detailně popsal, ale k této výpovědi nemůže soud přihlížet. Po zahájení trestního stíhání již s policií odmítl hovořit. „Už jsem to jednou popsal, nebudu to opakovat. Chci na to zapomenout," řekl kategoricky při dalším výslechu.

V pátek před soudem své stanovisko změnil a rozhodl se vypovídat. Senátu vylíčil, jak ho jeden z obžalovaných přiměl na toaletě k sexuálním úsluhám. K dalšímu útoku pak mělo dojít o několik dnů později ve sprchách. „Řekli mi, že když někomu něco řeknu, zbijí mě. Měl jsem z nich strach. Stále se jich bojím," prohlásil před soudem.

Mladík se nakonec svěřil kamarádovi. Ten mu řekl, že se o tom již mezi vězni mluví. „Když jsem zjistil, že se o tom ví, šel jsem za dozorcem a požádal o samotku, na kterou jsem byl hned přeřazen," líčil soudu.

Oba obžalovaní jeho verzi označili za nesmyslnou. „Není to pravda, nikdy se to nestalo," prohlásil jeden z nich. Konfrontaci s mladíkem, kterou jim nabídl předseda senátu, však oba odmítli.

Před trestním senátem vypovídal i jeden z vězňů, který podle své dřívější výpovědí slyšel sténání v koupelně a mladíkovy prosby, aby mu neubližovali. V pátek u soudu prohlásil, že nic neslyšel. Podpis uvedeného svědka se navíc objevil na dopise, který popisoval sexuální útok vůči spoluvězni. Dopis byl určen dozorci a pisatel v něm požadoval osobní schůzku. „Ten podpis je můj, ale já to nepsal, to psal jiný odsouzený. Já ani nevím, co jsem vlastně podepsal, měl tam ruku, takže jsem to neviděl. Taky jsem byl pod prášky," snažil se přesvědčit soud.

Oba obžalovaní mají za sebou po dvou odsouzeních, údajně znásilněný mladík má v rejstříku trestů pět záznamů, nyní je znovu ve vězení.

Hlavní líčení bylo odročeno na říjen. Soud chce předvolat další svědky.