Tím, kdo se ho snažil uplatit, byl podle státního zástupce poradce teplárenské firmy Veolia Jiří Lukeš (70 let). Peníze měl primátorovi slíbit jako neoficiální odměnu za působení v komisi kontrolující mimo jiné nastavený výpočet ceny tepla pro Ostravany. K samotnému předání nedošlo.
„Obžalovanému je kladeno za vinu, že nabídl primátorovi města Ostravy a jeho náměstkyni úplatek ve výši sto tisíc korun. Primátorovi města Ostravy mělo být obžalovaným sděleno, že se jedná o přilepšení na dovolenou," prohlásil státní zástupce Martin Fraš. Lukeš je obžalován z trestného činu podplacení. Hrozí mu až šest let vězení.
Lukeš v pátek vinu kategoricky odmítl. „Cítím se naprosto nevinný. Ta kauza je politická. Stal jsem se politickou obětí. Jinak jsem úplně nezajímavý. Jsem jen poradce bez pravomocí. Takže jsem nemohl nic podepisovat ani slibovat," prohlásil Lukeš.
Macura se kvůli plánované dovolené jednání nezúčastnil. Nedostavila se ani jeho náměstkyně Kateřina Šebestová, které se nabídka úplatku měla také týkat. Soudu se nepodařilo Šebestové doručit předvolání k hlavnímu líčení.
Předsedkyně senátu po výslechu Lukeše jednání odročila na 26. dubna. „Soud považuje za velmi důležité udržet sled výslechů a mít tak určitou logickou návaznost," soudkyně.
Setkání
Ke korupční nabídce mělo dojít beze svědků mezi čtyřma očima vloni 24. února v jedné z ostravských restaurací, kde se poprvé v novém složení sešla odborná komise řešící spolupráci mezi teplárenskou společností a městem. Jedním z nových členů byl primátor Macura.
Po skončení zasedání se Lukeš s Macurou krátce setkali. Mimo jiné se bavili o pořádání jízdy veteránů Moravia Rallye a možnosti, že se město bude na financování podílet. Lukeš, který zastupoval organizátory, předal primátorovi oficiální písemnou žádost. Město později na akci poskytlo deset tisíc korun. Až potud se verze obou protagonistů shodují. Co bylo dále, oba popisují rozdílně.
Odměny
V další fázi rozhovoru, který podle Lukeše trval celkem tři až čtyři minuty, přišla na odměňování členů komise, kteří v předchozích letech dostávali oficiální odměny ve výši přibližně sto tisíc korun ročně od teplárenské společnosti.
Lukeš vypověděl, že otázku odměňování otevřel samotný primátor. „Nakonec se mě primátor zeptal, jak je to s odměňováním členů komise. Odpověděl jsem mu, že do roku 2010 se vyplácely smluvní částky, ale pak se to zrušilo. Zeptal jsem se, jestli by se v tom podle něj mělo pokračovat, ale na to už nereagoval," řekl Lukeš, podle kterého peníze do roku 2010 členům komise z řad města i firmy vyplácela teplárenská společnost na základě smlouvy o provedení práce. Tu členové komise jako soukromé osoby podepsali s firmou. „Byli jsme takto honorování všichni. Byla to práce navíc," vysvětlil Lukeš, který současně vyloučil, že by tímto způsobem byli do roku 2010 členové komise takzvaně kupováni.
Na přilepšenou?
Macura ale průběh druhé části rozhovoru v ostravské restauraci líčí jinak. „Řekl, že můžu dostat odměnu za svou činnost v komisi v obálce, takzvaně na přilepšenou," řekl již dříve Deníku Macura, který vše vnímal jako korupční snahu. Nabídka podle žalobce směřovala i na jeho náměstkyni Šebestovou, která se ale přímo setkání mezi Lukešem a Macurou nezúčastnila. Macura později kontaktoval ředitele moravskoslezské policie Tomáše Kužela a poté protikorupční policii.
Politika
Podle Lukeše za vším stojí politický zákulisní boj. „Ta kauza je politická. Vztah hnutí ANO a ČSSD je problematický," řekl Lukeš v narážce na vztah těchto politických subjektů, z nichž první vede Ostravu a druhý krajský úřad. Lukeš také zdůraznil, že Macura podal trestní oznámení až po měsíci a půl od schůzky. „Byl se radit, jak toho využít. Aby byl argument do předvolební kampaně do Moravskoslezského kraje. Myslím, že vedení Ostravy v čele s ANO toho zatím moc nepředvedlo," nastínil jednu z variant Lukeš, který dodal, že není členem žádné politické strany či hnutí.
K tématu
§ 332 Podplacení
(1) Kdo jinému nebo pro jiného v souvislosti s obstaráváním věcí obecného zájmu poskytne, nabídne nebo slíbí úplatek, nebo kdo jinému nebo pro jiného v souvislosti s podnikáním svým nebo jiného poskytne, nabídne nebo slíbí úplatek, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem.
(2) Odnětím svobody na jeden rok až šest let, propadnutím majetku nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 v úmyslu opatřit sobě nebo jinému značný prospěch nebo způsobit jinému značnou škodu anebo jiný zvlášť závažný následek, nebo spáchá-li takový čin vůči úřední osobě.
Čtěte také: Údajný pokus o úplatek pro primátora míří k soudu