Obžalovaným je Zdeněk Tancoš (53 let). Podle státní zástupkyně v říjnu loňského roku na toaletě Věznice Heřmanice v Ostravě přiměl k sexuálním úsluhám sedmadvacetiletého spoluvězně. Tancoš násilí popírá. Připouští jen dobrovolné hlazení.

On i jeho údajná oběť byli zařazeni do vzdělávacího programu GREPP. Ten je zaměřen na pachatele odsouzené za sexuální činy vůči dětem do osmnácti let.

„Ten program mi doporučila psycholožka z věznice, kde jsem vykonával trest," řekl Tancoš, který podle svých slov strávil ve vězení kolem dvaceti let. Odsouzen byl za majetkové i sexuální činy. Mimo jiné byl prvním člověkem v České republice, který byl v roce 2001 po novele trestního zákona potrestán za znásilnění muže. Později šel do vězení za pokus o znásilnění sedmnáctiletého chlapce.

„Já jsem ani pořádně nevěděl, co ten program obnáší. Ale šel jsem do toho," řekl Tancoš. Po převozu do Heřmanic se mimo jiné seznámil s šestadvacetiletým mladíkem zařazeným do stejného programu. Podle Tancošových slov si padli do oka a trávili spolu spoustu času.

NIKOHO PRÝ NENUTIL

„Myslel jsem si, že je to normální kluk, se kterým se dá bavit. Ani jsem nevěděl, za co sedí. Skamarádil jsem se s ním. Ptal jsem se ho, jestli měl někdy něco s klukem. Řekl, že má v Pardubicích kluka, tak jsem mu nabídl, jestli by se mnou nešel," vypověděl Tancoš. Prý se společně odebrali na umývárnu a zamířili do úzké chodby. Ta jim však byla těsná, proto se přesunuli na toaletu. Tancoš tvrdí, že se jen objímali. „Bylo to dobrovolné a do ničeho jsem ho nenutil," hájil se Tancoš.

Podle žalobkyně však přiměl spoluvězně k sexuálním praktikám. „To není pravda. Mně se nepostavil a jemu taky ne. Nevím jak se mám hájit. Nikdo mi stejně neuvěří," lomil rukama Tancoš. Proč jej spoluvězeň obvinil, si prý nedokáže vysvětlit. „Dodnes nechápu, proč to vlastně udělal, možná ho někdo navedl," nastínil jednu z možností Tancoš.

CO JE PO RUCE…

Během výpovědi obžalovaného se soudní síni ozval i tlumený smích. Předcházela mu otázka předsedy senátu, který se zajímal o Tancošovu sexuální orientaci. Tancoš jen pokrčil rameny a prohlásil, že sám neví. „Myslel jsem, že mi to řeknete vy. Líbí se mi jak ženské, tak muži. To, co je po ruce…" řekl Tancoš.

Hlavní líčení je plánováno do pátku. Tancošovi v případě uznání viny mu hrozí pět až dvanáct let žaláře.