Podle státního zástupce zneužili státní dotace z ministerstva životního prostředí. Část peněz prý použili k jiným účelům, než bylo určeno. Dotace získala jejich firma UT 2002 s. r. o. na dva projekty, se kterými uspěla ve veřejné soutěži. Podle žaloby však Wolf v projektech uváděl nepravdivé údaje týkající se zejména odborného zaštítění a spolupráce s externími odborníky. Měl také předkládat zkreslené výroční zprávy.

Wolf nakonec uzavřel smlouvy a dodatky smluv o poskytnutí dotací na rok 2005 až 2007. Jeden z dodatků podepsala i jeho manželka.

Vykonstruovaná obžaloba

„Obžalobu odmítám. Je vykonstruovaná,“ řekl Wolf, který se také ohradil proti článkům, které v těchto dnech vycházejí v médiích a údajně ovlivňují veřejné mínění. Má se jednat o informace z oficiálních spisů. „Je vidět, že v tomto státě je úplně všechno možné. Takže mě třeba dneska na dvoře popraví,“ prohlásil Wolf, podle kterého jde navíc o nepravdivé informace.

Wolf podle svých slov nechápe, proč na něj obžaloba byla vůbec podána. Naznačil, že za vším by mohli být lidé z ČSSD. „Zeptejte se třeba některých lidí z ČSSD, vrcholných, pana Zaorálka a jiných. Oni to určitě budou vědět,“ řekl doslova.

Vylákané dotace

„Podstatou podané obžaloby jsou dvě vylákané dotace od ministerstva životního prostředí. Tyto dotace měly být vylákány prostřednictvím obchodní společnosti UT 2002, jejíž společníky a postupně jednateli byli střídavě oba obžalovaní. Tyto dotace byly vypláceny postupně v letech 2005 až 2007. U jedné z dotace ministerstvo odstoupilo od uzavřené smlouvy, protože mělo podklady provedené kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu a současně i ministerstva životního prostředí, odboru interního auditu a kontroly. Vypovědělo smlouvu, ovšem za jistých okolností v roce 2009 byla uzavřena dohoda o narovnání ohledně té jedné vypovězené dotace. V podstatě se ta celá situace dostala na nulový bod, kdy si v podstatě nikdo nic nedlužil,“ řekl státní žalobce Dušan Táborský.

Miliony

Firma měla postupně získat jedenáct milionů korun. Státní zástupce tvrdí, že si Wolf nepočínal v souladu se zákonem. „Vyhotovoval zkreslené a nepravdivé průběžné i roční závěrečné zprávy,“ prohlásil na Wolfovu adresu žalobce s tím, že pokud by ministerstvo životního prostředí mělo k dispozici pravdivé údaje, smlouvy o poskytnutí dotací ani další dodatky by nepodepsalo. Nesrovnalosti se měly mimo jiné týkat vypracování odborných studií a cestovních výdajů.

Hlavní líčení je plánováno do příštího týdne. Zda padne rozsudek, není jasné. Spis má více než devět tisíc stran.

Odchod z ČSSD

Exposlanec Wolf se do povědomí veřejnosti dostal v červnu 2008, kdy opustil poslanecký klub ČSSD a poté odešel i ze strany. Důvodem měly být údajné nedemokratické praktiky ve vedení ČSSD. O několik dnů později Wolf oznámil, že jej tehdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek během prezidentských voleb v únoru 2008 vydíral. Prý mu vyhrožoval, že pokud nepodpoří kandidáta Jana švejnara, zveřejní závěry kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu, který měl odhalit nedostatky ve Wolfově firmě.

O zhruba měsíc později se někdo vloupal do Wolfovy poslanecké kanceláři v Ostravě. Zmizel notebook a další věci. Pachatele se nepodařilo dopadnout a policie případ odložila.

Hospodaření

O hospodaření Wolfovy firmy se začala zajímat protikorupční policie, která požádala Poslaneckou sněmovnu, aby Wolfa zbavila imunity. To se nakonec po několikaměsíčním projednávání v listopadu 2009 skutečně stalo. Ještě tentýž měsíc byl Wolf obviněn. Poslanec si proti tomu podal stížnost, kterou však v prosinci 2009 Vrchní státní zastupitelství v Olomouci zamítlo. Počátkem letošního roku byla u Krajského soudu v Ostravě podána obžaloba na Wolfa a jeho manželku.