Mladík osudného dne po prudké hádce s matkou utíkal z jejího bytu. Na chodbě potkal seniora, který se jej snažil zastavit. Šimon S. do něj podle státního zástupce prudce strčil. Muž upadl a udeřil se hlavou o zeď. Utrpěl poranění mozku a po čtyřech měsících v nemocnici zemřel. Mladíkovi hrozí pět až deset let vězení.

Zproštěn

Případem se Krajský soud v Ostravě zabýval již jednou. Vloni v září Šimona S. zprostil obžaloby. Senát tehdy konstatoval, že se ocitl v důkazní nouzi. Na místě byli pouze oba hlavní aktéři, z nichž jeden zemřel. Obžalovaný tehdy u soudu prohlásil: „Nechtěl jsem mu nijak ublížit, bylo to velké nedorozumění a vše mě mrzí. Kdyby to bylo možné, hned bych to vrátil. Snažil jsem se vymanit z jeho sevření. Nepoužil jsem moc velkou sílu. Já vážím padesát kilo, on dvakrát tolik. Spadl na zadek a pak se udeřil hlavou o stěnu.“

Soud při zdůvodnění loňského osvobozujícího rozsudku uvedl, že senior neměl právo Šimona S. na chodbě zadržet. „Obžalovaný utíkal z bytu matky, ale nestal se tam žádný trestný čin. Neříká se mi to lehce, ale zásah pana poškozeného byl protiprávní,“ řekl soudce.

Odvolání

S tím ale nesouhlasila žaloba, která se odvolala k Vrchnímu soudu v Olomouci. Ten původní rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednávání, které u krajského soudu začalo tento týden. Podle odvolacího senátu provedl ostravský soud dostatečné dokazování. Vrchní soud však nesouhlasil se závěrem, že seniorova snaha o mladíkovo zadržení byla neoprávněná. Nadřízený soud se také vyjádřil ve smyslu, že ze strany obžalovaného nešlo o nutnou obranu.

Zaparkovat v areálu Fakultní nemocnice Ostrava je po ránu téměř nemožné.
Kdy bude líp? Na trávě i na chodnících, parkování ve fakultce v Ostravě je horor

Šimon S., který byl po zářijovém rozsudku propuštěn z vazby na svobodu, přišel k soudu v doprovodu rozvedených rodičů a nového advokáta. Ten požádal soud o časový prostor pro jednání se žalobcem. Po detailním prostudování stanoviska vrchního soudu vyjádřil ochotu uzavřít dohodu o vině a trestu. Státní zástupce s tím souhlasil, upozornil však, že bude požadovat nepodmíněný trest, byť pod spodní hranici sazby. Hovořil také o případné ústavní či jiné léčbě.

Psychické problémy

Šimon S. trpí psychickými problémy, má invalidní důchod. Podle rodičů se choval nevyzpytatelně. Situace se zlepšila několik měsíců po propuštění z vazby, kdy změnil lékaře. „Problémy byly první tři měsíce. Než zabraly tabletky, tak se s ním nešlo domluvit. Měl sociální fobii. Teď je to v rámci možností dobré. Ale stále to není standardní mladý muž,“ řekl u soudu otec. Podle matky je schopen zničehonic na několik dnů odejít, vzývá UFO, mluví o čipech v hlavě.

Konec po pěti letech. Poslední z tvrdého jádra baníkovců si vyslechl rozsudek
Šok! Souzenému baníkovci nepomohlo alibi Opavana ani známého fotbalisty

Šimon S. měl od malička problémy s adaptací na své okolí. „Už v dětství jsem si povídal sám se sebou. Začal jsem si vytvářet vlastní svět. Měl jsem imaginární kamarády,“ řekl u předchozího soudu. Potíže pokračovaly i na střední škole. Přišly deprese, objevily se první úvahy o sebevraždě. „Měl jsem tendence upsat se ďáblu,“ prohlásil. Experimentoval s alkoholem i drogami. Nejprve s marihuanou, pak s LSD a extází. Pod vlivem těchto látek údajně přestal přemýšlet nad svou smrtí.

Jak u soudu tento týden řekl, omamné látky přestal brát, kvůli depresím si pouze jednou za dva týdny vezme marihuanu.

Hlavní líčení bylo odročeno. Soud si vyžádá znalecký posudek k aktuálnímu duševnímu stavu obžalovaného. Senát dal také oběma stranám prostor pro případné uzavření dohody o vině a trestu.