K brutálnímu zločinu došlo vloni koncem února. Z vraždy byli po odhalení obžalováni Jiří Bohdálek (55 let), Michal Zágora (39 let) a Lumír Moric (42 let) z Karvinska.

Vraždu si podle soudu předem naplánovali. Vytipovali si bohatého podnikatele z Bohumína Zbigniewa Muszańského (67 let), kterého chtěli oloupit a poté jako nepohodlného svědka zabít. Obchodník byl ve městě známý pod přezdívkou Drak a tímto tvorem se také prezentoval. Vyobrazený ho měl mimo jiné na vratech. Vědělo se o něm, že má doma milionové částky.

Lest

Zágora, který jej dobře znal, ho posledního únorového dne vylákal na obchodní schůzku. Zde ho přepadli, svázali, naložili do vozu a převezli do pronajaté garáže ve Slezské Ostravě. V ní předtím vykopali hluboký hrob, sehnali si zbraň a chemikálie na rozložení těl. Podnikatele zastřelili ranou do hlavy. Vzápětí se vydali do jeho bohumínského domu. V něm našli podnikatelovu manželku, kterou také unesli do Ostravy a popravili střelou do hlavy. Těla vhodili do hrobu a částečně zaházeli hlínou. Loupežná vražda jim vynesla nejméně 230 tisíc korun.

Jako ve válce

„Jednalo se o popravu. Přiložením pistole ke spánku se popravovalo během války. Bohužel, to se stalo i v tomto případě," prohlásil předseda senátu Miroslav Mucha, podle kterého se tyto metody používají i při mafiánských únosech. „Kam jsme se to dopracovali. Na Sicílii nebo do jižní Ameriky? Že peníze získáme tak, že někoho uneseme a zastřelíme? Tady docházejí slova," kroutil hlavou soudce.

Utrpení

Oběti musely být vystaveny neskutečnému, zejména psychickému utrpení. Z výpovědí obžalovaných vyplynulo, že Zbigniew Muszański jim nabízel milion korun. Když odmítli, bylo mu zřejmě jasné, že ho zabijí. Kruté okamžiky čekaly i jeho manželku. Vyděšená žena, která netušila, co se děje, před svou popravou s největší pravděpodobností zahlédla manželovu mrtvolu. „Musela alespoň na chviličku vidět svého manžela s prostřelenou hlavou," doplnil předseda senátu.

Dopadení

Vrazi se snažili policisty zmást falešnými stopami vedoucími do Polska, kde se měli manželé nacházet. Kriminalisté se nakonec dostali až k podezřelé trojici a pronajaté garáži. K nalezení těl nasadili psa na vyhledávání lidských ostatků, který přesně ukázal místo pohřbení. Pokud by se vrahy nepodařilo rychle vypátrat, těla by se možná nikdy nepodařilo objevit. Trojice totiž měla připravenou sypkou betonovou směs, kterou chtěla použít na zabetonování hrobu. Vrazi byli dopadeni v dubnu.

Kdo střílel?

Podle soudu nelze stoprocentně říct, kdo zmáčkl spoušť zbraně. Všichni obžalovaní před soudem tvrdili, že oni nestříleli. Bohdálek za střelce označil Morice. Ten to odmítl a prohlásil, že byl do celého případu vmanipulován Bohdálkem. Moric vypověděl, že pouze hlídat před garáží.

„Nejsme schopni jednoznačně a bez jakýchkoliv pochybností říct, kdo střílel," řekl soudce s tím, že pro určení viny a trestu není tato informace až tak důležitá. „Jednali jako spolupachatelé," vysvětlil Miroslav Mucha, podle kterého je stejně vinen ten, kdo hlídal před garáží, jako ten, kdo střílel. „Měli dohodu o usmrcení a zahlazení stop," řekl předseda senátu.

Tresty

Nejpřísnější doživotní trest si vyslechl Moric. Podle soudu jde o nenapravitelného kriminálníka. V minulosti například přepadával staré lidi. Mimo jiné maskován kuklou vtrhl i do domu s pečovatelskou službou. Zágora dostal maximálně možný trest v rámci výjimečné sazby, která činí 20 až 30 let. Také on má již za sebou odsouzení. S nejmírnějším trestem (27 let) vyvázl Bohdálek. Svými výpověďmi částečně pomohl případ objasnit a usvědčit své komplice.

Rozsudek není pravomocný. Všichni obžalovaní i státní zástupce si ponechali lhůtu k vyjádření.