Přezkum pohledávek rozhodl o rozložení hlasovacích práv před čtvrteční schůzí věřitelů. Největším uznaným věřitelem je tak skupina Advanced World Transport (AWT), která přihlásila pohledávky dohromady za více než 460 milionů korun. Citibank, stejně jako další neuznaní věřitelé, se stále může o hlasovací práva přihlásit. Museli by je ale ve čtvrtek schválit věřitelé, jejichž pohledávky byly uznány, případně soudce.

Prozatímní věřitelský výbor má tři členy. Jsou v něm AWT, český stát (Česká správa sociálního zabezpečení) a zdravotní pojišťovna Revírní bratrská pokladna. Věřitelé jej ale na své čtvrteční schůzi mohou změnit. Mohou změnit i počet jeho členů, těch může být tři až sedm. Stejně tak věřitelé mohou změnit i insolvenčního správce.

Neuznání pohledávek

Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež je majitelem OKD, a společnost OKD za ně ručila. Podle Loudy se ale například neprokázalo, že společnosti NWR dluh vůbec vznikl. Neuznání pohledávek rozporují investiční fondy sdružené v neformálním uskupení Ad Hoc Group (AHG), které je majitelem většiny hlasovacích práv v NWR. Také tyto fondy Citibank zastupuje.

Zástupce banky Citibank dnes u soudu řekl, že cílem popření pohledávek Citibank je záměrné poškození věřitelů a snaha vyřadit největšího věřitele z insolvenčního řízení. To insolvenční správce rezolutně odmítl. Také zástupce OKD řekl, že popření pohledávek bylo v souladu se zákonem. Spor možná skončí až u arbitráže.

O změnu rozhodnutí o neuznání pohledávek žádali také zástupci Orlové a Doubravy na Karvinsku, jejichž pohledávky insolvenční správce popřel z větší části. Z více než 550 věřitelů přišlo k soudu zhruba 40. "Všechno dopadlo podle očekávání, tak jak jsme ty jednotlivé pohledávky přezkoumali," řekl po jednání Louda.

U soudu dnes chyběl zástupce ministerstva průmyslu (MPO), kterému Louda popřel platnost pohledávek za 1,888 miliardy korun. Šlo o takzvanou podmíněnou pohledávku týkající se nákladů na případné zavírání dolů. "Jelikož MPO nebylo zastoupeno při dnešním přezkumném jednání u Krajského soudu v Ostravě, vyčká na jeho vyrozumění a následně bude zvažovat další postup," sdělil mluvčí MPO František Kotrba.

Insolvenční návrh na sebe podala sama OKD, která uvedla, že má dluhy přes 17 miliard korun. Řízení může skončit konkurzem, nebo reorganizací. Při konkurzu by se majetek OKD rozprodal, podnik by prakticky skončil a začalo by se propouštět. Při reorganizaci by firma dál fungovala podle schváleného reorganizačního plánu.

V OKD se stále těží černé uhlí. I s dodavatelskými firmami tam pracuje zhruba 12.000 lidí.