Jeden z největších drogových případů posledních let v rámci celé České republiky začal v úterý rozplétat Krajský soud v Ostravě.

Na lavici obžalovaných usedlo deset lidí. Před zahájením procesu dostali pro lepší orientaci čísla, která jim na oblečení připnula protokolující úřednice.

Podle státní zástupkyně Daniely Srbové od února do června loňského roku vyrobili a dále distribuovali téměř pět kilogramů pervitinu. Působili na Ostravsku a okolí. Vše nasvědčuje tomu, že skutečné číslo je podstatně vyšší. Část skupiny podle výpovědí některých odběratelů působila již od roku 2011. „Vypadá to, že pervitin opravdu vyráběli podstatně déle," řekla Srbová. Před soud se ale dostaly jen případy, které se kriminalistům a žalobkyni podařilo odhalit a prokázat. Jde o činy za čtyři měsíce loňského roku.

Razie

Gang ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou, Útvarem rychlého nasazení (URNA) a speciální zásahovou jednotkou rozprášili moravskoslezští policisté z Toxi týmu. Do akce bylo nasazeno na 250 ochránců zákona. Podle kriminalistů šlo o velmi náročnou operaci. Navíc existovalo podezření, že by někdo mohl být ozbrojen, což se nakonec potvrdilo. Policisté objevili kolt, pistoli a samopal vzor 26. Zabavili také hotovost, věci za půl milionu korun a také automobily.

Plán

„Akce se připravovala několik měsíců. Za poslední dobu je to jeden z největších případů nejen v rámci Moravskoslezského kraje, ale i celé republiky," uvedl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel s tím, že kriminalistům se podařilo zlikvidovat celý gang, dealery počínaje a organizátory konče.

Skupina vařila pervitin mimo Ostravu. Varna byla velmi slušně vybavena. V objektu nikdo další nebydlel, přesto v něm nechyběly upravené filtry k zabránění úniku specifického zápachu vznikajícího při výrobě pervitinu. Droga měla velmi vysokou kvalitu. Vařiči se podařilo dosáhnout osmdesátiprocentní čistoty.

Zatčení

V rukou policie skončilo osm mužů a tři ženy ve věku od sedmadvaceti do čtyřiapadesáti let. Před soudem stanulo deset z nich – devět občanů České republiky a Bulhar, jedenáctý je stíhán samostatně. Některé z členů pojí rodinné vazby.

Cizinec zajišťoval léky, ze kterých se pervitin vyráběl. Další obstarávali chemikálie či jinak pomáhali. Samotnou drogu vařil muž, který byl již za drogové delikty trestán. Hlavním aktérům hrozí osm až dvanáct let vězení. Hlavní líčení je plánováno do poloviny září. Zda padne rozsudek, není jasné.