Drama se odehrálo v lednu předloňského roku. Násilnostem předcházel incident mezi ochrankou a dvěma příchozími hosty, z nichž jeden byl Rom. Bodyguardi je kvůli opilosti vykázali z podniku. Zanedlouho se u herny objevilo asi dvacetičlenné komando mstitelů. Muži vtrhli do baru a zaútočili na sedmičlennou ochranku.

Vzduchem létaly židle i popelníky. V rukou agresorů se objevily i kovové teleskopické obušky a kovové a dřevěné tyče.

Na lavici obžalovaných usedlo dvanáct osob, některým hrozilo až dvanáct let žaláře. Soud nakonec jedenácti z nich uložil podmíněný tresty, ve vězení na dva a půl roku skončí pouze jeden z mužů. Senát na rozdíl od žaloby jednání nekvalifikoval jako pokus o těžké ublížení na zdraví, ale jako lehké zranění, případně výtržnictví. Tím se aktéři dostali do podstatně příznivější sazby.

Všichni obžalovaní popřeli, že by se jednalo o trestnou výpravu. U herny se prý ocitli náhodou.

Podle soudu, který měl mimo jiné k dispozici výpisy telefonických hovorů mezi obžalovanými, však šlo o domluvenou akci. Soud také odmítl obhajobu jednotlivých aktérů, že se do incidentu nezapojili.

Pouze jeden z nich připustil, že hodil popelník.

„Vycházeli jsme zejména z kamerových záběrů,“ řekla předsedkyně senátu s tím, že na videu je zachyceno nejen srocení davu, ale také samotný útok. „Podle výpovědí obžalovaných si snad poškození způsobili zranění sami,“ kroutila hlavou soudkyně.

Jak dále zdůraznila, situace eskalovala ve chvíli, kdy se do prvotní hádky mezi komandem a ochrankou zapojil jeden z hostů. „Někdo z hostů zařval něco hanlivého na Romy. Pak ten dav vtrhl dovnitř,“ řekla předsedkyně senátu.

Ochranka proti převaze neměla šanci. Jeden bodyguardů Deníku krátce po napadení řekl, že se bál nejen o sebe, ale také o životy spolupracovníků.

„K naší práci tohle riziko patří. Ale abych byl upřímný, zarazila mě agresivita, vyzbrojení i organizace útočníků. S něčím podobným jsem se setkal jen jednou v Polsku. Bylo to fakt šílené, šlo nám doopravdy o život,“ řekl vyhazovač, který si ze rvačky odnesl několik krvavých památek.

Verdikt není pravomocný. Někteří z obžalovaných jej na místě přijali, další se práva na odvolání vzdali. Státní zástupce si u všech ponechal lhůtu k vyjádření.