Hlavní organizátor, který byl téměř u všeho, dostal pět a půl roku žaláře. Jeden z jeho kompliců „vyfasoval“ tři roky vězení, současně ho však čekal i druhý trest týkající se i jiných případů, a to ve výši tři roky a čtyři měsíce. Ve vězení tak stráví šest let a čtyři měsíce. Dalším dvěma obžalovaných soud vyměřil tři a půl roku a tři roky a deset měsíců vězení. Zbývající čtyři obžalovaní vyvázli s podmíněnými tresty.

INTERNET

Potřebné údaje podvodníci zpravidla nacházeli na internetu, mezi oběťmi však byli i jejich známí. Na falešné doklady a další dokumenty uzavírali smlouvy s finančními institucemi. Skupina byla velmi dobře organizovaná.

„Jednalo se o poměrně sofistikovanou trestnou činnost,“ řekl státní žalobce Marián Mácha. Při každém podvodu muži použili novou SIM-kartu. Pěšáci, kteří pak peníze vybírali a dávali šéfům, neznali další členy gangu.

Někteří z obžalovaných již byli za úvěrové podvody odsouzeni a práci kriminalistů velmi dobře znali. Odhalení skupiny tak bylo velmi náročné a komplikované.

HODINY ČTENÍ

Případ je výjimečný nejen svou sofistikovaností, ale také rozsahem rozsudku. Soud dokonce nasadil novinku – robotické čtecí zařízení ­–, které zrychleně, ale přesto ještě srozumitelně větší část rozsudku, popisující jednotlivé činy, přečetlo.

Nejprve však v pondělí soudkyně oznámila, že obžalovaní byli uznáni vinnými. Pak bylo spuštěno zařízení, které předčítalo po zbytek pondělí a celé úterý. Ve středu si slovo opět vzala soudkyně, která obžalovaným oznámila, jaké tresty dostali. Verdikt si přišli vyslechnout jen tři z osmi obžalovaných. Samotné vyhlašování rozsudku je plánováno i na čtvrtek.