Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud začal znovu řešit případ padělaných obrazů. Obžalovaným je bývalý kandidát na prezidenta

Krajský soud v Ostravě se ve středu začal znovu zabývat padělatelským případem, ve kterém jako obžalovaný figuruje kanadský podnikatel českého původu a neúspěšný kandidát na prezidenta republiky z roku 1992 Jiří Včelař Kotas (64 let).

22.2.2017
SDÍLEJ:

Zajištěné padělané obrazy.Foto: Deník/Miroslav Kucej

Miroslav Simon na chodbě ostravského soudu.Ten byl v březnu 2015 Krajským soudem v Ostravě odsouzen k šesti rokům vězení. Stejný trest si vyslechl i jeho známý Miroslav Simon (61 let), na snímku vpravo.

Oba byli uznáni vinnými z pokusu o prodej padělaných obrazů světoznámých malířů. Vrchní soud v Olomouci ale verdikt ostravského soudu zrušil a nařídil nové projednávání s tím, že je nezbytné doplnit dokazování a vše znovu pečlivě zvážit. Zejména to, zda lze bez jakýchkoliv pochybností říct, že muži vědomě nabízeli padělky.

CHCE VIDEOKONFERENCI

Kotas ve středu k hlavnímu líčení nedorazil. Jak uvedla jeho obhájkyně, jedním z důvodů jsou obavy z možného zatčení po příletu. Kotas se neobjevil ani během minulého procesu - tehdy souhlasil, aby se jednalo v jeho nepřítomnosti. Tentokrát ale prostřednictvím své obhájkyně sdělil, že uplatňuje právo na účast u hlavního líčení, a to formou videokonference z Kanady.

Tuto variantu ale předsedkyně senátu odmítla. Kotasovi tak nezbývá nic jiného, než souhlasit s jednáním v nepřítomnosti nebo přiletět z Kanady.

Pokud by trval na účasti u jednání a nedostavil se, čekaly by jej zřejmě problémy. „Soud by to mohl brát jako vyhýbání se trestnímu řízení,“ uvedla předsedkyně senátu. Za této situace by na Kotase mohl být vydán zatykač. Jednání bylo odročeno na neurčito.

ŠEST OBRAZŮ

Podle původního rozsudku se Kotas a Simon v září 2009 pokusili ostravskému sběrateli prodat šest obrazů údajně pocházejících z tvorby světových malířů Marca Chagalla, Vasilije Kandinského, Ernsta Ludwiga Kirchnera, Maurice De Vlamincka, Georgese-Pierra Seurata a Kazimira Maleviče. Jednalo se však o padělky.

Muži vinu popřeli s tím, že obrazy považovali za originály, což měly potvrdit posudky, které si nechali vypracovat. Obrazy původně chtěli prodat v Praze, z transakce ale nakonec sešlo. Proto se v září 2009 vydali do Ostravy za zdejším sběratelem, který o díla projevil zájem. Za celou kolekci měl zaplatit 40 milionů korun. Dohodli si schůzku ve Výtvarném centru Chagall v Ostravě.

Milovník umění si přizval odborníka - majitele Chagallu Petra Pavliňáka, známého odborníka na padělky. Ten obrazy prozkoumal a konstatoval, že ani jeden z nich není pravý. „Na první pohled bylo patrné, že se ve všech případech jedná o falza. Všechny obrazy nesly jednoznačný rukopis jednoho autora. Odborník to snadno pozná, našel jsem tam i další věci, které prostě neseděly. Laik by to ale nemusel poznat,“ dodal Pavliňák.

První hlavní líčení probíhalo u ostravského krajského soudu od roku 2011, rozsudek padl v březnu 2015. Kotas pobývající v Kanadě celý případ označil za snahu o svou politickou likvidaci.

Kdo je Jiří Včelař KotasJeho jméno je spojováno zejména s kandidaturou na post prezidenta v roce 1992, později se neúspěšně ucházel o místo senátora. Stál také u zrodu Banky Bohemia, která zkrachovala, do začátku roku 1991 působil jako poradce tehdejšího ministra financí Václava Klause. Jiří Včelař Kotas se narodil 7. června 1952. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. V roce 1979 emigroval do Kanady, kde získal občanství. Přednášel na univerzitách v Kanadě, USA i v Evropě. V roce 1989 se po návratu z emigrace stal předsedou Konzervativní strany-Svobodný blok. Později stál v čele Konzervativní strany a vstoupil do Liberálně sociální unie (LSU). V roce 1992 jej LSU navrhla na funkci prezidenta československé federace. Jeho jméno zaznělo i v souvislosti s volbou prvního českého prezidenta. V roce 1996 jako nezávislý neúspěšně kandidoval do Senátu. V roce 2002 se pokusil o návrat do politiky. (per+čtk)

Autor: Jaroslav Perdoch

22.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Ondřej Veselý
1 23

Hrozivý faul na Deje potrestán, podle hrubiána Veselého šlo o běžný střet

Praktičtí lékaři stávkovali, protestovali i lékárníci

/FOTOGALERIE/ Ordinace 160 praktických lékařů pro dospělé v okrese Ostrava zůstaly ve středu 18. října zavřené. Lékaři totiž stávkovali.

Zábavní park v Bílovci nebude. Projekt narazil u zastupitelů

O jediný hlas zastupitelé Bílovce na svém mimořádném úterním zasedání neschválili smlouvu s investorem pro výstavbu velkolepého zábavního indoor parku pro rodiny s dětmi.

Lidé možnost nákazy virem HIV stále podceňují. I na Ostravsku…

V Česku žije podle průzkumu Státního zdravotního ústavu z konce srpna tohoto roku 3087 osob s diagnózou HIV. Navzdory neustálému nárůstu počtu případů nákazy virem HIV, který způsobuje smrtelnou chorobu AIDS, se lidé v České republice nemoci neobávají.

Hasiči ve Slovinsku trénují hašení přírodních požárů

Devět profesionálních moravskoslezských hasičů společně s kolegou z Olomouckého kraje vyrazilo do Slovinska. Tento týden se účastní teoretického a praktického výcviku zaměřeného na hašení požárů v přírodním prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení