Před soudem stanuli spolumajitelka domu (32 let) a její manžel (34 let), kteří se měli starat o údržbu domu.

K neštěstí došlo 19. února loňského roku krátce před 13. hodinou v ulici Přemyslovců v Ostravě-Mariánských Horách.

V té době kolem domu procházela čtyřiatřicetiletá žena tlačící kočárek s dítětem. Za ní šla pětiletá dcera, kterou zasáhl led ze střechy.

Dívka upadla do bezvědomí. Matka se jí okamžitě snažila pomoci. „Eliška začala modrat. Poskytla jsem jí první pomoc, masáž srdce a umělé dýchání,“ vypověděla matka. Prodavačka jí mezitím tlumočila instrukce, které jí záchranáři poskytovali přes telefon.

Vzápětí na místo dorazila záchranná služba.

Podrobně jsme o případu informovali jako jediné již při zahájení soudního projednávání začátkem května, kdy se případem poprvé začal zabývat soud. Vyjádření obou stran najdete zde: Pád ledu ze střechy krutě zasáhl do života dvou rodin

Dívka utrpěla těžká zranění, mimo jiné silné krvácení do mozku. Začaly jí selhávat vnitřní orgány včetně srdce. Lékaři ji museli několikrát oživovat. Léčba trvá dodnes a zranění zřejmě zanechá trvalé následky. „Není schopna pohybu ve velkém prostoru, ztrácí se. Zrakem nepozná lidi,“ uzavřela matka

Manželé starající se o dům vyjádřili lítost nad tím, co se stalo. Odmítli však, že by zranění zavinili svou nedbalostí.

„Strašně nás mrzí, co se stalo. Jsem ale přesvědčena, že jsme udělali vše pro zajištění bezpečnosti,“ prohlásila před soudem spolumajitelka domu, podle které její manžel několikrát denně střechu kontroloval, a to jak pohledem z chodníku, tak i přímo ze střechy.

Žena také zdůraznila, že střecha byla zabezpečena i nadokapními žlaby. Ty mají nejen odvádět vodu, ale také zachytit sníh. Bohužel, ledový kus se údajně vytvořil v místech, kam nebylo ze střešních oken ani z chodníku vidět. Manželé si byli natolik jisti zabezpečením střechy, že ani neuzavřeli pojistku pro případ zranění sněhem či ledem.

Jsou obžalováni z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, na které zákon pamatuje šesti měsíci až čtyřmi roky vězení. Kromě toho jim hrozí, že budou muset zaplatit přibližně tři miliony korun zdravotní pojišťovně a zraněné dívce. Hlavní líčení bylo po výslechu svědků opět odročeno. Soud bude pokračovat v září výslechem znalců.