K činu došlo v dubnu 2005 v Havířově. Obětí útoku se stali dva osmapadesátiletí bezdomovci. Petr S. a Josef M. na ně podle žalobce náhodou narazili. Jednoho z nich údajně zabili, druhému způsobili velmi závažná zranění. Muž přežil jen díky tomu, že ho po několika hodinách našla náhodná kolemjdoucí, která přivolala záchranáře.

FRUSTRACE?

„Byli pod vlivem alkoholu, šlo v podstatě o nějaké vybití svých vlastních frustrací a odreagování se,“ přiblížil motiv činu státní zástupce.

Muži byli zadrženi na jaře 2016 poté, co promluvil jejich známý. Prý se mu svěřili s tím, co udělali. Obžalovaní vinu důrazně odmítli. „Cítím se být úplně nevinný. My jsme to neudělali. Kdo to udělal, nevím,“ řekl Josef M.

ZPROŠTĚNÍ OBŽALOBY

V prosinci 2016 krajský soud oba muže zprostil obžaloby. Státní zástupce se ale odvolal k Vrchnímu soudu v Olomouci, který verdikt zrušil a případ vrátil k novému projednání. To již probíhá více než rok a půl. Soud vyslechl svědky, provedl i další důkazy, vyžádal si znalecký posudek.

Hlavní líčení bylo v úterý odročeno. Senát zvažuje předvolání soudního znalce, který vypracoval jeden z posudků. Obžalovaným hrozí až výjimečný trest.

DK Poklad v Ostravě-Porubě, červen 2019.
Poruba se dočkala! DK Poklad opravují do třetice