Frustrován rozchodem s dívkou v rozmezí několika desítek minut pobodal tři chlapce. Jeden z nich, kterému zasadil dvanáct ran, málem přišel o život. Mladík je obžalován z pokusu o vraždu. Jako mladistvému mu hrozí pět až deset let vězení. Vzhledem k jeho věku probíhá soudní proces za zavřenými dveřmi a média nesmějí zveřejnit tvář ani údaje vedoucí k jeho identifikaci.

K nepochopitelným zločinům došlo 27. listopadu loňského roku na sídlišti v Ostravě-Zábřehu. Obžaloba tvrdí, že se opilý mladík vydal do ulic s cílem někoho zabít. Prý se nedokázal smířit s rozchodem s dívkou a tímto způsobem se zřejmě hodlal pomstít celému světu.

O svém znechucení životem zpíval v písních zveřejněných na internetu. Mladík vyznávající rapperský styl v nich hovořil o smrti, lásce i nenávisti.

Osudného dne si vzal třiceticentimetrový nůž a vyrazil. Zlost si vybil na třech dětech, které se mu připletly do cesty.

Beze slova

Nejhůře dopadla poslední oběť – devítiletý školák. Nic netušíce seděl na závěsné houpačce na dětském hřišti. Mladík ho prakticky beze slova začal bodat. Zasadil mu dvanáct ran do krku, hrudníku, břicha, levého třísla, zad a levé ruky. Chlapec utrpěl velmi závažná poranění. Přežil jen díky okamžité a vysoce specializované lékařské pomoci.

Boj o život

O život bojoval také třináctiletý chlapec, kterého se útočník na dětském hřišti zeptal, zda proti němu něco má. Přestože mu dotyčný řekl, že ne, bodl jej do hrudníku. Čepel pronikla pobřišnicí a zasáhla játra. Také jemu šlo o život.

Chvíle hrůzy zažil i patnáctiletý školák, kterého mladík potkal jako prvního. Po krátkém rozhovoru jej nečekaně bodl do zad. Způsobil mu zranění, které si vyžádalo desetidenní léčbu. Jen šťastnou shodou okolností nedošlo k závažnějšímu poranění.

Vydírání

Jen několik dnů před šílenými útoky obžalovaný napadl dalšího chlapce (14 let). Nelíbilo se mu, že se schází s dívkou, s níž se předtím rozešel. Vzal nůž a s výhrůžkou, že pokud jí nedá pokoj, podřeže jej jako prase, mu ke krku přiložil šestnáct centimetrů dlouhou čepel. Když se školák rozplakal, kopl jej dvakrát kolenem do břicha a poté na zemi do hrudníku. Pak odešel.

Mladík je obžalován z pokusu o vraždu a vydírání. Hlavní líčení je plánováno do středy. Zda padne rozsudek, není jasné. Soud plánuje výslech přibližně třiceti svědků. Mezi nimi jsou i dva ze tří napadených chlapců. U nejmladšího soud pouze přečte jeho dřívější výpověď. „Soud vyslechne také znalce z odvětví toxikologie, soudního lékařství, psychiatrie,“ doplnila Böhmová.

Mladistvý

Soudní procesy, ve kterých jako obžalovaní figurují mladiství, probíhají ve zvláštním režimu.

„U mladistvých obžalovaných se hlavního líčení mohou zúčastnit pouze zákonem stanovené osoby. Veřejnost je vyloučena. Rozsudek již bude soud vyhlašovat veřejně,“ uvedla mluvčí Krajského soudu v Ostravě Lucie Böhmová.

Zákon navíc chrání identitu obžalovaného, kterému ještě nebylo osmnáct let. V médiích nesmějí být zveřejněny žádné údaje umožňující jeho identifikaci. „Soud bude v řízení postupovat s přihlédnutím k věku mladistvého, jeho zdravotního stavu, tak aby nebyl nepříznivě ovlivněn jeho další mravní a duševní vývoj. Rovněž bude chránit jeho osobní údaje a soukromí,“ dodala Böhmová.

Zpíval o násilí a zklamání

Mladý rapper, který s nožem v ruce napadl v Ostravě tři děti, o svých pocitech a zklamání ze života zpíval v písních, které nedlouho před činem zveřejnil na internetu. Texty jsou plné nenávisti a násilí. Namátkou vybíráme: „A když se koukám z okna, vidím jenom kriply. A když se procházím venku, chci, aby všichni chcípli. Smějou se mi, že nosím prej nůž jak na ovoce. V tom případě jsi hruška, ale s mojí kudlou v břiše. A vysvětli mi proč, když mám nůž jak na hrušky, u Kauflandu v podchodě přede mnou utekli. Neodhadneš člověka, který nemá co ztratit, takový člověk s kudlou v ruce dokáže i zabít.“

Související články:Brutální útoky na děti

Útoky v Zábřehu