Jakub Mikula z Ostravy stráví ve vězení devatenáct roků, jeho kamarád Petr Dudič dostal sedmnáct a půl roku. Oba byli uznáni vinnými z pokusu o vraždu. Stejné tresty v únoru letošního roku vynesl Krajský soud v Ostravě.

Dudič i Mikula se však proti verdiktu odvolali k vrchnímu soudu. Žádali překvalifikaci a mírnější tresty, případně vrácení věci k novému vyšetřování. „Jejich žádost jsme zamítli jako nedůvodnou,“ řekl mluvčí olomouckého vrchní soudu Petr Angyalossy s tím, že trest je adekvátní závažnosti činu a následkům, které pachatelé způsobili.

Drama nemající obdoby se odehrálo v květnu loňského roku. Obětí byl osmadvacetiletý David Bělica z Petřvaldu na Karvinsku. Před šenovskou restaurací Na špici se v časných ranních hodinách po skončení diskotéky dostal do konfliktu s Mikulou. Proč se tak stalo, nedokázal nikdo z aktérů ovlivněných alkoholem říct.

Po potyčce Mikula s Dudičem naložili mladíka do kufru vozidla. „Nevzpomínám si na okamžik, kdy mě tam naložili. Probral jsem se až v kufru,“ řekl Bělica.

Muži ho odvezli na odlehlé místo a vytáhli ven. Lanem jej přivázali za nohu, jehož druhý konec uvázali za tažné zařízení. Pak se rozjeli. Bělicu vláčeli po nerovné, převážně břidlicové cestě zhruba půldruhého kilometru.

„Při vědomí jsem byl několik prvních metrů. Křičel jsem bolestí. Byla to nesnesitelná bolest. Pak už nic nevím,“ řekl Bělica, který utrpěl velmi vážná zranění. Přežil jen díky náhodnému svědkovi, který člověka taženého za autem zahlédl z okna domu a vydal se mu na pomoc, a také okamžité a vysoce specializované pomoci. Podle znalců Bělica prožíval bolest, která naplnila kritéria mučivých útrap. Následky si ponese po zbytek života. Mimo jiné přišel o část hýždí. Proti rozhodnutí vrchního soudu již není odvolání.


Na tomto laně táhli muži svou oběť. Foto: Deník/Jaroslav Perdoch

Související články: Oběť vláčení si vzpomíná na šílenou bolest

Tyrani dostali za vláčení muže za autem téměř 20 let