Takto lze ve stručnosti charakterizovat tři mladíky z Opavska (21, 23, 25 let), kteří se od pondělí před Krajským soudem v Ostravě zodpovídají z přepadení šesti důchodkyň, kterým vytrhávali kabelky. Řádili na Ostravsku, Opavsku a Znojemsku.

Obžalovanými jsou David Frei (25 let), Denis Černý (23 let) a Jiří Sýkora (21 let). První dva podle názoru státní zástupkyně oloupili šest žen. Jedné z nich způsobili těžké zranění. Hrozí jim až dvanáct let vězení. Jiří Sýkora, jenž se podílel na čtyřech zločinech, by ve vězení mohl strávit až deset let.

Starší ženy byly snadný cíl

Scénář byl velmi podobný. Lupiči jeli v autě a tipovali vhodné oběti. Pak zastavili, jeden zůstal v nastartovaném autě, zbylí dva vystoupili. Důchodkyním se snažili vytrhnout z rukou kabelky. Když se začaly bránit, stříkli jim do očí pepřový sprej.

Někdy je dokonce povalili na zem, kde se s nimi o tašku přetahovali. Když se zmocnili lupu, naskočili do auta a odjeli. Takto získali peníze, mobilní telefony a další věci.

Místovzpomínek na oslavu výčitky svědomí

V čí hlavě se lupičský nápad zrodil, není jasné. „Byli jsme všichni bez peněz, měli jsme dluhy. Já byl bez práce. A tak nás napadlo, že si vybereme starší ženy a něco uděláme,“ vzpomínal dosud netrestaný Sýkora, který kamarádům dělal řidiče.

Na první výpravu se vydali počátkem prosince předloňského roku. Sýkora, který v ten den slavil dvacáté narozeniny, odvezl kamarády do Ostravy.

„Na zastávce byly dvě ženy. Zastavil jsem opodál a čekal. Oni vystoupili a za chvíli se vrátili s kabelkami. O ty věci jsme se rozdělili,“ vypověděl Sýkora. O dva dny později s kamarády znovu vyrazil do Ostravy. Během půl hodiny oloupili dvě ženy, které kromě pohmožděnin utrpěly i poranění očí.

„Lituji toho, co jsem udělal. Byla to nejhorší věc, kterou jsem ve svém životě provedl,“ prohlásil Sýkora.

Změna místa i taktiky nepomohla

U dalších dvou přepadení již Sýkora neasistoval. S Freiem a Černým jel další neznámý komplic. Tentokrát odjeli do Děhylova a na Znojemsko. Nezměnili jen místo, ale i taktiku.

Z auta již nevystupovali, loupili přímo za jízdy. Přiblížili se k oběti, zpomalili a přes stažené okénko jí kabelku vytrhli. V posledním případě – na jižní Moravě – však důchodkyni způsobili těžké zranění. Žena při pádu utrpěla komplikovanou zlomeninu ruky. Léčba trvala osm týdnů, další čtyři týdny si vyžádala rehabilitace.

„Chtěl bych se všem omluvit za to, co jsem udělal,“ prohlásil i druhý z obžalovaných – Černý. Během své výpovědi zdůraznil, že nikomu nechtěli ublížit. Dokonce i pepřový sprej údajně vybírali tak, aby ženám co nejméně uškodil. „Koupili jsme ten, který měl nejmenší účinek,“ zdůraznil Černý.

Hlavní líčení je plánováno do středy. Všichni obžalovaní jsou souzeni na svobodě.