„Slibuji, že už to nikdy v životě neudělám,“ prohlásili svorně, když se přímo v soudní síni omlouvali obětem, kterým připravili traumatizující zážitky.

Násilníci ve vozidle BMW objížděli Ostravsko, Opavsko a Znojemsko. V různých sestavách v prosinci předloňského roku přepadli celkem šest žen – čtyři v Ostravě, jednu v Děhylově a poslední ve Znojmě. Do očí jim stříkli pepřový sprej, zmocnili se jejich kabelek a utekli. Jedné z obětí způsobili těžké zranění – komplikovanou zlomeninu ruky.

Mladíci se přiznali. Uvedli, že byli bez peněz a měli velké dluhy. Proto se rozhodli, že začnou loupit.

Dvěma z obžalovaných – Davidu Freiovi (25 let) a Denisu Černému (23 let) – hrozí pět až dvanáct let vězení. Poslední z trojice – Jiří Sýkora (21 let) – by ve vězení mohl strávit dva roky až deset let.

Šok

„Na chodníku stáli dva mladíci. Přešla jsem je zhruba o padesát až sedmdesát metrů. Najednou jsem ucítila, že mě někdo tahá za kabelku. Otočila jsem se. Vtom mi kdosi stříkl do očí pepřový sprej. Vůbec nic jsem neviděla. Byl to moment překvapení. Nikdy jsem nic takového nezažila. Teklo mi z očí i nosu,“ popisovala otřesné zážitky jedna z obětí.

„Největší obavy jsem měla z toho, jak se dostanu domů. Je to zhruba kilometr, navíc přes křižovatku. Nebyl tam nikdo, koho bych požádala o pomoc. Nakonec jsem to ale zvládla, S manželem jsme pak zavolali policii,“ dodala žena, které jeden z lupičů zaslal po svém zadržení omluvný dopis. V soudní síni se jí pak v úterý všichni tři omluvili. „Chtěl bych se z celého srdce omluvit za to, co jsme vám provedli. Už to nikdy neudělám,“ prohlásil Frei. Podobně reagovali i Černý se Sýkorou. „Omluvu beru. Bylo by dobré, kdybyste to splnili,“ reagovala přepadená žena.

„Návštěva“

Jedno z přepadení se odehrálo v Děhylově na Opavsku. „Zrovna jsem přijela autobusem z práce. Po vystoupení jsem šla po chodníku. Zaregistrovala jsem, jak za mnou zpomalilo vozidlo. Pak mě někdo chytil za ruku, ve které jsem měla kabelku. V ten den jsme zrovna čekali návštěvu, tak jsem si původně myslela, že to jsou oni a jen tak žertují. Bylo to ale jinak. V autě byl asi dvacetiletý mladík, který mi stříkl do očí sprej. Pak mi chytil kabelku, kterou jsem držela. Spadla jsem na zem. To auto mě táhlo metr nebo metr a půl. Chvíli jsem měla zavřené oči. Když jsem je otevřela, viděla jsem, jak se kolem točí kola auta, a tašku jsem pustila,“ vypověděla žena, která utrpěla pohmoždění ramene. „Ten zážitek byl hodně nepříjemný. Ale dokázala jsem se s tím vyrovnat,“ uzavřela žena. Také ona si v jednací síni vyslechla omluvu od lupičů.

Hlavní líčení ve středu pokračuje výslechem znalců. Zda padne i rozsudek, není zatím jasné.

Ozahájení soudníhoprocesuDeník informoval již v pondělí: Pod maskou slušňáků se skrývali bezcitní zloději