Předchozí
1 z 13
Další

Tresty a milost pro polské šamany

V lednu padl rozsudek v ostře sledovaném šamanském případu. Osm a půl roku a pět a půl roku žaláře vyměřil soud manželům Jaroslawu a Karolině Kordysovým z Polska. Cizinci žijící na Novojičínsku podle žaloby pořádali šamanské rituály. On vystupoval jako šaman, ona jako jeho pomocnice. Součástí seancí měla být konzumace rituálního nápoje Ayahuasca.

Ten je používán jihoamerickými šamany k obřadním účelům. Obsahuje u nás zakázanou psychotropní látku DMT. Po vypití se lidé dostávají do transu a prý jsou schopni vstoupit do jiných dimenzí a mluvit s duchy. Sezení probíhala od roku 2015 do října 2020. Cizinci za rituály vybírali peníze.

Na podzim v rámci odvolacího řízení olomoucký vrchní soud tresty oběma cizincům změnil. Oba dostali shodně po osmi letech vězení. Později prezident republiky Miloš Zeman na návrh odborníků a politiků manželům udělil milost, což v justičních kruzích vyvolalo velkou diskusi.

Na snímku z 19. října 2022 je Karolína Kordysová u Vrchního soudu v Olomouci
Zeman udělil milost manželům z Novojičínska potrestaným za obchod s ayahuascou

Smutný konec fotbalového kapitána

Osm let žaláře, propadnutí majetku a náhrada bezmála dvousetmilionové škody. Takový trest dostal na jaře David Sukup (47 let), bývalý kapitán klubu Fotbal Fulnek a dlouholetý fotbalový funkcionář. Sukup coby ekonom soukromé firmy během téměř deseti let zpronevěřil 300 milionů korun.

Peníze prosázel v kurzovních sázkách, část použil i na financování fulneckého fotbalu. Státní zástupkyně tvrdí, že od roku 2012 poměrně rafinovaným způsobem vyvedl z firmy bezmála 300 milionů korun.

 „Měl dispoziční oprávnění k bankovním účtům společnosti,“ uvedla žalobkyně s tím, že muž využil své funkce a zakryl finanční operace. Podvod neodhalily ani audity. Peníze použil na úhradu svých úvěrů, zejména však na sázení. Část peněz vrátil na účet firmy, šlo zejména o výhry ze sázení.

David Sukup (na archivnim snímku z jednání u ostravského soudu) neuspěl s odvoláním u vrchního soudu.
Smutný konec fotbalového kapitána z Fulneku. Gamblerství ho přivedlo za mříže

Soud s bývalými šéfy DPO

Podmíněné tresty uložil soud dvěma členům bývalého vedení Dopravního podniku Ostrava (DPO) – někdejšímu řediteli Františku Kořínkovi a provoznímu náměstku Radoslavu Hanzelkovi. Podle soudu měli způsobit škodu ve výši 230 milionů korun.

Líčení se většinou účastnil pouze jeden z obžalovaných, Radoslav Hanzelka.Líčení se většinou účastnil pouze jeden z obžalovaných, Radoslav Hanzelka.Zdroj: Deník/Jaroslav Perdoch

Pochybit měli v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek při modernizaci vozového parku. Oběma soud vyměřil tříleté podmíněné tresty s odkladem na zkušební pětiletou lhůtu. Jde o maximální podmíněný trest, cokoliv přísnějšího by již znamenalo vězení. Oba musí také zaplatit půl milionu korun.

Na podezřelé zakázky z období 2008 až 2010, při kterých byly využity evropské dotace, se přišlo až po několika letech během vyšetřování jiné kauzy. Ta se týkala lobbisty Martina Dědice.

Líčení se většinou účastnil pouze jeden z obžalovaných, Radoslav Hanzelka.
Odvolací soud: podmínky pro exšéfy ostravského dopravního podniku platí

Falešní policisté a bankéři děsili klienty

Na falešné policisty a bankovní úředníky si dlouhé měsíce hráli dva muži z Ostravska. Desítky klientů peněžních ústavů z Ostravy, Havířova i dalších měst Moravskoslezského kraje připravili o miliony korun.

Nejprve z nich vylákali osobní údaje. Dostali se k nim pod záminkou zajištění úvěrů. Vše se dělo telefonicky a prostřednictvím e-mailu. Poté volali „klientům“ z dalších telefonních čísel. Vydávali se za pracovníky peněžního ústavu s tím, že zaznamenali podezřelé pohyby na účtech. Byli velmi přesvědčiví.

Hovořili o nebezpečí hackerského útoku a vybílení konta. Zároveň nabídli řešení, u kterého však bylo nutné, aby jim dotyční sdělili přístupové údaje k internetovému bankovnictví. A to se někdy opravdu stalo. Senát nakonec oběma v létě shodně vyměřil šest let žaláře.

Podvodníci nejprve zapírali, poté se přiznali. Zleva Jaroslav S. a Antonín H.
Soud v Ostravě potrestal falešné policisty a bankéře. Děsili majitele účtů

Zbytečná smrt na chodbě domu

Zapeklitý případ uzavřel v září Krajský soud v Ostravě. Rozhodoval o vině, či nevině dvacetiletého Šimona S. z Jablunkovska. Ten po prudké hádce s matkou a útěku z jejího bytu srazil na chodbě souseda (77 let), jenž se ho snažil zadržet.

Senior, mající i přes svůj věk nad mladíkem fyzickou převahu, po odstrčení upadl a udeřil se hlavou o zeď. Utrpěl poranění mozku a po čtyřech měsících v nemocnici zemřel. Mladíkovi hrozilo pět až deset let. Senát po vyhodnocení všech důkazů vynesl nad mladíkem osvobozující verdikt.

Podle předsedy senátu se soud ocitl v důkazní nouzi. Na místě byli pouze oba hlavní aktéři, z nichž jeden zemřel. Obžalovaný mladík uvedl, že do souseda, který jej chytil za límec, pouze strčil, aby mohl jít dále. Jak zaznělo u soudu, senior neměl právo Šimona S. na chodbě zadržet.

Zapeklitý případ uzavřel Krajský soud v Ostravě. Rozhodoval o vině, či nevině dvacetiletého Šimona S. z Jablunkovska. Září 2022.
Mladík z Jablunkovska strčil do souseda, ten zemřel. Rozsudek asi překvapí

Vlakové neštěstí ve Studénce

Po více než čtrnácti letech od vlakového neštěstí ve Studénce na Novojičínsku, které si vyžádalo osm mrtvých, padl v září definitivní pravomocný verdikt. Vynesl jej senát Krajského soudu v Ostravě, jenž v rámci odvolacího řízení změnil rozsudek novojičínského okresního soudu.

Ten původně Zdeňku Malému a Oldřichu Magnuskovi z firmy Bögl & Krýsl vyměřil tříapůlleté vězení. Odvolací senát u obou tresty změnil na podmíněné. Podmíněné tresty dostali také Petr Janouškovec a Michal Foniok z Ostravských dopravních staveb (dnes Eurovia), stejně jako Miroslav Kovalík z firmy Bögl & Krýsl. Podle senátu mají všichni nedbalostní podíl na tragické nehodě. Původně stanulo před soudem i dalších pět obžalovaných. Ti již byli dříve pravomocně zproštěni obžaloby.

Neštěstí se stalo 8. srpna 2008. Mezinárodní rychlík Comenius, mířící do Prahy, narazil do spadlé konstrukce opravovaného mostu.

Železniční neštěstí ve Studénce, místo tragické nehody rychlíku EuroCity, srpen 2008.
Vlakové neštěstí ve Studénce: po čtrnácti letech padl definitivní rozsudek

Otec v afektu pobodal syna

Pět a půl roku stráví za mřížemi osmašedesátiletý Ladislav Z. z Bystřice na Frýdecko-Místecku, jenž v afektu pobodal svého syna. V listopadu o tom rozhodl Krajský soud v Ostravě, který ho uznal vinným z pokusu o vraždu. Hrozilo mu deset až osmnáct let žaláře.

Útokem vyvrcholily dlouhodobé spory týkající se rodinného domu a vzájemného soužití. Drama se odehrálo v březnu letošního roku. Ladislav Z. vzal do rukou téměř třiceticentimetrový filetovací nůž a syna (44 let) čtyřikrát bodl. Podle žaloby jednal v důsledku afektu a akutní reakce na stres.

Otec u soudu prohlásil vinu, což mu zajistilo nižší trest. Významnou roli sehrála i skutečnost, že podle znalců u něj byly o polovinu sníženy ovládací schopnosti. „Jednání se dopustil ve stavu snížené příčetnosti,“ uvedla předsedkyně senátu. I na základě toho soud nakonec rozhodl o uložení trestu pod spodní hranici trestní sazby.

Muž vzal nůž a svého syna čtyřikrát bodl. Krajský soud v Ostravě, listopad 2022.
Muž z Frýdecko-Místecka v afektu pobodal syna. Takový byl verdikt soudu

Podvodník prosázel půl miliardy korun

Neuvěřitelnou sumu půl miliardy korun prosázel velkopodvodník Tomáš S. z Frýdku-Místku. Mladý muž měl silné přesvědčovací schopnosti. Od důvěřivců vylákal desítky milionů korun na různé podnikatelské aktivity.

Výřečnost a sympatické vystupování mu otevíraly konta a peněženky řady lidí, mezi nimiž byli i jeho známí. Někteří mu opakovaně svěřili stovky tisíc korun. Sliboval jim zisky v řádech desítek procent. Zdálo se, že rozumí všemu. Stavěl se i do role odborníka na kurzovní sázení mající informace, ke kterým se běžný smrtelník nedostane.

Vylákané miliony poté prosázel. A částečně se mu dařilo. Přišel si na slušné peníze, proher však přibývalo. Se započtením výher údajně protočil půl miliardy korun. Krajský soud v Ostravě mu na podzim vyměřil osm let žaláře.

Muži má na svědomí více než dvě stě podvodů se škodou přesahující 100 milionů korun. Soud, červenec 2022.
Od pohledu sympaťák, muž z Frýdecko-Místecka vylákal z lidí stamiliony

Tresty za pašování tabáku z Emirátů

Dvakrát vězení, třikrát podmíněné a dvakrát peněžité tresty. Takovým rozsudkem skončilo v listopadu u Krajského soudu v Ostravě hlavní líčení v případu sedmi obžalovaných, kteří se různým způsobem zapojili do pašování, distribuce a prodeje cigaret a tabáku do vodních dýmek.

Kurýři, z nichž se většinu nepodařilo zjistit, dle instrukcí tabák a cigarety pašovali letecky ze Spojených arabských emirátů do Evropské unie a posléze i do České republiky. Podle obžaloby měli jasné pokyny k letům, dostali peníze, v mobilech měli nainstalovanou zabezpečenou komunikační aplikaci. Tabák do vodních dýmek končil mimo jiné i v čajovnách na Ostravsku.

Propašovány byly takto stovky tisíc cigaret a tuna tabáku. Hlavní organizátor Adam F. dostal pět let žaláře, jeho hlavní pomocník tři roky vězení. Další obžalovaní (čtyři muži a žena) vyvázli s podmíněnými nebo peněžitými tresty.

Případ pašování tabáku do vodních dýmek, 2. listopad 2022, Krajský soud Ostrava.
U ostravského soudu padly tresty za pašování tabáku z emirátů

Boj Kramného o obnovu procesu začal

Ostravský soud se v listopadu začal zabývat žádostí Petra Kramného o obnovu procesu. Kramný byl v roce 2016 pravomocně uznán vinným z vraždy své manželky a dcery. Zabít je měl elektrickým proudem v červenci 2013 během rodinné dovolené v Egyptě. Soud mu vyměřil osmadvacet let žaláře. 

Kramný od samého počátku vinu odmítal. Tvrdil, že svým blízkým neublížil. Podle něj zemřeli v důsledku otravy jídlem. Obhajoba předvolala znalce, podle kterých je usmrcení v důsledku elektrickým proudem nepravděpodobné.

Jednání bude pokračovat počátkem února roku 2023, kdy se očekává vyhlášení rozhodnutí. Podle novely trestního řádu, která vstoupila v platnost letos v lednu, musí žádost o obnovu procesu posoudit jiný senát než ten, který vynesl rozsudek.

Krajský soud začal projednávat žádost Petra Kramného odsouzeného za dvojnásobnou vraždu, o obnovu řízení, 29. listopadu 2022, Ostrava.
VIDEO: Kramný změnil vizáž. Takto u soudu v Ostravě žádal o obnovu procesu

Vrah křivě obvinil manželku

Před soudem se v roce 2022 znovu ocitl Ladislav K. z Ostravy, který před Vánocemi 2019 brutálním způsobem připravil o život servírku v Hospůdce U lišáka v Ostravě-Hrušově.

Za to v roce 2020 dostal téměř šestnáct let vězení. Oběti zasadil bezmála padesát ran nožem. Z podniku si odnesl přibližně čtyřicet tisíc korun a mobilní telefon. Letos na podzim požádal o obnovu procesu s tím, že vraždila jeho manželka. Prý se domluvili, že zločin vezme „na sebe“ výměnou za to, že se ona řádně postará o děti.

Svůj slib ale údajně nesplnila, proto se rozhodl říct pravdu. Krajský soud žádost o obnovu zamítl. Ladislav K. byl poté navíc obviněn z křivého obvinění své manželky. Za to mu soud v prosinci vyměřil další dva roky a osm měsíců žaláře. S dřívějším trestem za vraždu, za kterou dostal 15 let a 9 měsíců, to celkem dělá 18 let a 5 měsíců.

Ladislav K. u Okresního soudu v Ostravě, 20. prosince 2022.
Vánoční vražda v Ostravě: bestiální zločinec chtěl svalit vinu na svou manželku

Smrt na skřipovské poště

Martin Balhar (33 let), muž pravomocně odsouzený k devatenácti rokům vězení za vraždu poštovní úřednice ze Skřipova na Opavsku z roku 2013, neuspěl v prosinci u ostravského soudu se žádostí o obnovu procesu.

Nepředložil totiž žádné nové důkazy, které by odůvodňovaly znovuotevření případu. Jen zopakoval své námitky týkající se hlavního nepřímého důkazu – pachových stop z místa činu. Ke zločinu došlo poslední zářijový den roku 2013. Pachatel zasadil oběti osm ran do hlavy neznámým tupým předmětem.

Z pošty zmizelo kolem 200 tisíc korun. Obhájce v rámci jednání o obnově procesu mimo jiné zpochybnil způsob provedení pachových stop.

Martin Balhar u Krajského soudu v Ostravě, u kterého žádal o obnovu svého procesu. Ostrava, 22. prosince 2022.
Vražda skřipovské doručovatelky. Soud zamítl již třetí žádost o obnovu procesu