Tresty a milost pro polské šamany
V lednu padl rozsudek v ostře sledovaném šamanském případu. Osm a půl roku a pět a půl roku žaláře vyměřil soud manželům Jaroslawu a Karolině Kordysovým z Polska. Cizinci žijící na Novojičínsku podle žaloby pořádali šamanské rituály. On vystupoval jako šaman, ona jako jeho pomocnice. Součástí seancí měla být konzumace rituálního nápoje Ayahuasca.
Ten je používán jihoamerickými šamany k obřadním účelům. Obsahuje u nás zakázanou psychotropní látku DMT. Po vypití se lidé dostávají do transu a prý jsou schopni vstoupit do jiných dimenzí a mluvit s duchy. Sezení probíhala od roku 2015 do října 2020. Cizinci za rituály vybírali peníze.
Na podzim v rámci odvolacího řízení olomoucký vrchní soud tresty oběma cizincům změnil. Oba dostali shodně po osmi letech vězení. Později prezident republiky Miloš Zeman na návrh odborníků a politiků manželům udělil milost, což v justičních kruzích vyvolalo velkou diskusi.

Smutný konec fotbalového kapitána
Osm let žaláře, propadnutí majetku a náhrada bezmála dvousetmilionové škody. Takový trest dostal na jaře David Sukup (47 let), bývalý kapitán klubu Fotbal Fulnek a dlouholetý fotbalový funkcionář. Sukup coby ekonom soukromé firmy během téměř deseti let zpronevěřil 300 milionů korun.
Peníze prosázel v kurzovních sázkách, část použil i na financování fulneckého fotbalu. Státní zástupkyně tvrdí, že od roku 2012 poměrně rafinovaným způsobem vyvedl z firmy bezmála 300 milionů korun.
„Měl dispoziční oprávnění k bankovním účtům společnosti,“ uvedla žalobkyně s tím, že muž využil své funkce a zakryl finanční operace. Podvod neodhalily ani audity. Peníze použil na úhradu svých úvěrů, zejména však na sázení. Část peněz vrátil na účet firmy, šlo zejména o výhry ze sázení.

Soud s bývalými šéfy DPO
Podmíněné tresty uložil soud dvěma členům bývalého vedení Dopravního podniku Ostrava (DPO) – někdejšímu řediteli Františku Kořínkovi a provoznímu náměstku Radoslavu Hanzelkovi. Podle soudu měli způsobit škodu ve výši 230 milionů korun.
Líčení se většinou účastnil pouze jeden z obžalovaných, Radoslav Hanzelka.Zdroj: Deník/Jaroslav Perdoch
Pochybit měli v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek při modernizaci vozového parku. Oběma soud vyměřil tříleté podmíněné tresty s odkladem na zkušební pětiletou lhůtu. Jde o maximální podmíněný trest, cokoliv přísnějšího by již znamenalo vězení. Oba musí také zaplatit půl milionu korun.
Na podezřelé zakázky z období 2008 až 2010, při kterých byly využity evropské dotace, se přišlo až po několika letech během vyšetřování jiné kauzy. Ta se týkala lobbisty Martina Dědice.

Falešní policisté a bankéři děsili klienty
Na falešné policisty a bankovní úředníky si dlouhé měsíce hráli dva muži z Ostravska. Desítky klientů peněžních ústavů z Ostravy, Havířova i dalších měst Moravskoslezského kraje připravili o miliony korun.
Nejprve z nich vylákali osobní údaje. Dostali se k nim pod záminkou zajištění úvěrů. Vše se dělo telefonicky a prostřednictvím e-mailu. Poté volali „klientům“ z dalších telefonních čísel. Vydávali se za pracovníky peněžního ústavu s tím, že zaznamenali podezřelé pohyby na účtech. Byli velmi přesvědčiví.
Hovořili o nebezpečí hackerského útoku a vybílení konta. Zároveň nabídli řešení, u kterého však bylo nutné, aby jim dotyční sdělili přístupové údaje k internetovému bankovnictví. A to se někdy opravdu stalo. Senát nakonec oběma v létě shodně vyměřil šest let žaláře.

Zbytečná smrt na chodbě domu
Zapeklitý případ uzavřel v září Krajský soud v Ostravě. Rozhodoval o vině, či nevině dvacetiletého Šimona S. z Jablunkovska. Ten po prudké hádce s matkou a útěku z jejího bytu srazil na chodbě souseda (77 let), jenž se ho snažil zadržet.
Senior, mající i přes svůj věk nad mladíkem fyzickou převahu, po odstrčení upadl a udeřil se hlavou o zeď. Utrpěl poranění mozku a po čtyřech měsících v nemocnici zemřel. Mladíkovi hrozilo pět až deset let. Senát po vyhodnocení všech důkazů vynesl nad mladíkem osvobozující verdikt.
Podle předsedy senátu se soud ocitl v důkazní nouzi. Na místě byli pouze oba hlavní aktéři, z nichž jeden zemřel. Obžalovaný mladík uvedl, že do souseda, který jej chytil za límec, pouze strčil, aby mohl jít dále. Jak zaznělo u soudu, senior neměl právo Šimona S. na chodbě zadržet.

Vlakové neštěstí ve Studénce
Po více než čtrnácti letech od vlakového neštěstí ve Studénce na Novojičínsku, které si vyžádalo osm mrtvých, padl v září definitivní pravomocný verdikt. Vynesl jej senát Krajského soudu v Ostravě, jenž v rámci odvolacího řízení změnil rozsudek novojičínského okresního soudu.
Ten původně Zdeňku Malému a Oldřichu Magnuskovi z firmy Bögl & Krýsl vyměřil tříapůlleté vězení. Odvolací senát u obou tresty změnil na podmíněné. Podmíněné tresty dostali také Petr Janouškovec a Michal Foniok z Ostravských dopravních staveb (dnes Eurovia), stejně jako Miroslav Kovalík z firmy Bögl & Krýsl. Podle senátu mají všichni nedbalostní podíl na tragické nehodě. Původně stanulo před soudem i dalších pět obžalovaných. Ti již byli dříve pravomocně zproštěni obžaloby.
Neštěstí se stalo 8. srpna 2008. Mezinárodní rychlík Comenius, mířící do Prahy, narazil do spadlé konstrukce opravovaného mostu.

Otec v afektu pobodal syna
Pět a půl roku stráví za mřížemi osmašedesátiletý Ladislav Z. z Bystřice na Frýdecko-Místecku, jenž v afektu pobodal svého syna. V listopadu o tom rozhodl Krajský soud v Ostravě, který ho uznal vinným z pokusu o vraždu. Hrozilo mu deset až osmnáct let žaláře.
Útokem vyvrcholily dlouhodobé spory týkající se rodinného domu a vzájemného soužití. Drama se odehrálo v březnu letošního roku. Ladislav Z. vzal do rukou téměř třiceticentimetrový filetovací nůž a syna (44 let) čtyřikrát bodl. Podle žaloby jednal v důsledku afektu a akutní reakce na stres.
Otec u soudu prohlásil vinu, což mu zajistilo nižší trest. Významnou roli sehrála i skutečnost, že podle znalců u něj byly o polovinu sníženy ovládací schopnosti. „Jednání se dopustil ve stavu snížené příčetnosti,“ uvedla předsedkyně senátu. I na základě toho soud nakonec rozhodl o uložení trestu pod spodní hranici trestní sazby.

Podvodník prosázel půl miliardy korun
Neuvěřitelnou sumu půl miliardy korun prosázel velkopodvodník Tomáš S. z Frýdku-Místku. Mladý muž měl silné přesvědčovací schopnosti. Od důvěřivců vylákal desítky milionů korun na různé podnikatelské aktivity.
Výřečnost a sympatické vystupování mu otevíraly konta a peněženky řady lidí, mezi nimiž byli i jeho známí. Někteří mu opakovaně svěřili stovky tisíc korun. Sliboval jim zisky v řádech desítek procent. Zdálo se, že rozumí všemu. Stavěl se i do role odborníka na kurzovní sázení mající informace, ke kterým se běžný smrtelník nedostane.
Vylákané miliony poté prosázel. A částečně se mu dařilo. Přišel si na slušné peníze, proher však přibývalo. Se započtením výher údajně protočil půl miliardy korun. Krajský soud v Ostravě mu na podzim vyměřil osm let žaláře.

Tresty za pašování tabáku z Emirátů
Dvakrát vězení, třikrát podmíněné a dvakrát peněžité tresty. Takovým rozsudkem skončilo v listopadu u Krajského soudu v Ostravě hlavní líčení v případu sedmi obžalovaných, kteří se různým způsobem zapojili do pašování, distribuce a prodeje cigaret a tabáku do vodních dýmek.
Kurýři, z nichž se většinu nepodařilo zjistit, dle instrukcí tabák a cigarety pašovali letecky ze Spojených arabských emirátů do Evropské unie a posléze i do České republiky. Podle obžaloby měli jasné pokyny k letům, dostali peníze, v mobilech měli nainstalovanou zabezpečenou komunikační aplikaci. Tabák do vodních dýmek končil mimo jiné i v čajovnách na Ostravsku.
Propašovány byly takto stovky tisíc cigaret a tuna tabáku. Hlavní organizátor Adam F. dostal pět let žaláře, jeho hlavní pomocník tři roky vězení. Další obžalovaní (čtyři muži a žena) vyvázli s podmíněnými nebo peněžitými tresty.

Boj Kramného o obnovu procesu začal
Ostravský soud se v listopadu začal zabývat žádostí Petra Kramného o obnovu procesu. Kramný byl v roce 2016 pravomocně uznán vinným z vraždy své manželky a dcery. Zabít je měl elektrickým proudem v červenci 2013 během rodinné dovolené v Egyptě. Soud mu vyměřil osmadvacet let žaláře.
Kramný od samého počátku vinu odmítal. Tvrdil, že svým blízkým neublížil. Podle něj zemřeli v důsledku otravy jídlem. Obhajoba předvolala znalce, podle kterých je usmrcení v důsledku elektrickým proudem nepravděpodobné.
Jednání bude pokračovat počátkem února roku 2023, kdy se očekává vyhlášení rozhodnutí. Podle novely trestního řádu, která vstoupila v platnost letos v lednu, musí žádost o obnovu procesu posoudit jiný senát než ten, který vynesl rozsudek.

Vrah křivě obvinil manželku
Před soudem se v roce 2022 znovu ocitl Ladislav K. z Ostravy, který před Vánocemi 2019 brutálním způsobem připravil o život servírku v Hospůdce U lišáka v Ostravě-Hrušově.
Za to v roce 2020 dostal téměř šestnáct let vězení. Oběti zasadil bezmála padesát ran nožem. Z podniku si odnesl přibližně čtyřicet tisíc korun a mobilní telefon. Letos na podzim požádal o obnovu procesu s tím, že vraždila jeho manželka. Prý se domluvili, že zločin vezme „na sebe“ výměnou za to, že se ona řádně postará o děti.
Svůj slib ale údajně nesplnila, proto se rozhodl říct pravdu. Krajský soud žádost o obnovu zamítl. Ladislav K. byl poté navíc obviněn z křivého obvinění své manželky. Za to mu soud v prosinci vyměřil další dva roky a osm měsíců žaláře. S dřívějším trestem za vraždu, za kterou dostal 15 let a 9 měsíců, to celkem dělá 18 let a 5 měsíců.

Smrt na skřipovské poště
Martin Balhar (33 let), muž pravomocně odsouzený k devatenácti rokům vězení za vraždu poštovní úřednice ze Skřipova na Opavsku z roku 2013, neuspěl v prosinci u ostravského soudu se žádostí o obnovu procesu.
Nepředložil totiž žádné nové důkazy, které by odůvodňovaly znovuotevření případu. Jen zopakoval své námitky týkající se hlavního nepřímého důkazu – pachových stop z místa činu. Ke zločinu došlo poslední zářijový den roku 2013. Pachatel zasadil oběti osm ran do hlavy neznámým tupým předmětem.
Z pošty zmizelo kolem 200 tisíc korun. Obhájce v rámci jednání o obnově procesu mimo jiné zpochybnil způsob provedení pachových stop.
