Nejvyšší soud v těchto dnech zamítl dovolání, které prostřednictvím svého obhájce podal Jiří L. Dovolání směřovalo vůči loňskému červencovému verdiktu Krajského soudu v Ostravě. Od něj Jiří L. odešel s podmíněným dvouletým trestem, který mu byl odložen na zkušební tříletou lhůtu.

Jiří L. se domáhal zrušení tohoto rozsudku. „Nejvyšší soud dovolání odmítl,“ řekla Deníku mluvčí Krajského soudu v Ostravě Klára Krystynová.

SCHŮZKA

Poradce měl primátorovi slíbit sto tisíc korun jako neoficiální odměnu za působení v komisi, která mimo jiné rozhodovala o ceně tepla pro obyvatele Ostravy. Údajně se tak stalo v únoru 2015 během krátkého rozhovoru mezi čtyřma očima po skončení jedné ze schůzek komise, která se sešla v novém složení.

Jiří L. po celou dobu tvrdil, že nikoho uplatit nechtěl. „Stal jsem se obětí politického boje mezi ANO a ČSSD,“ řekl.

Členové komise z řad zástupců města dříve brali ročně přibližně stotisícovou oficiální odměnu, kterou vyplácela společnost Veolia či její předchůdkyně, firma Dalkia. Zastupitelstvo Ostravy ale později tyto praktiky zakázalo. Primátor Macura však během výslechu uvedl, že při bližším zkoumání získal dojem, že vyplácení odměn pokračovalo i po zákazu. Členové komise vyslechnutí jako svědci ale něco takového odmítli.

OD ROKU 2015

Případem se policie začala zabývat poté, co se na ni obrátil primátor. Ten uvedl, že celý rozhovor s poradcem teplárenské společnosti vnímal jako snahu o uplácení. Soudy se komplikovanou kauzou, v níž stálo tvrzení proti tvrzení, zabývaly od listopadu 2015. Okresní soud v Ostravě nejprve Jiřího L. v lednu 2017 zprostil obžaloby, krajský soud ale rozhodnutí zrušil.

V novém hlavním líčení stejný senát okresního soudu uznal Jiřího L. vinným. Stalo se tak v lednu 2018. Vloni v červenci tento rozsudek potvrdil odvolací Krajský soud v Ostravě. Nyní Nejvyšší soud zamítl dovolání, které podal obhájce Jiřího L.