Okresní soud v Ostravě v těchto dnech hlavního aktéra – někdejšího vůdce pravicových radikálů na Karvinsku Davida Dembinského (28 let) – zprostil obžaloby.

Podle soudu sice existují důkazy a silné podezření, že právě on ve Stodolní ulici zmáčkl spoušť pistole, zároveň se však objevily pochybnosti o jeho vině. Senát proto musel rozhodovat podle známého pravidla: V pochybnostech ve prospěch obžalovaného.

Trest

Dembinski byl již v roce 2009 za pistolnický incident odsouzen k pěti rokům vězení. Proti verdiktu se odvolal ke Krajskému soudu v Ostravě, který rozhodnutí zrušil a nařídil nové projednávání. To nyní skončilo zproštěním obžaloby. S tím ale nesouhlasil státní zástupce, který si na místě podal odvolání.

Vyhlášení obou rozsudků probíhala ve zcela odlišné atmosféře. Ten první v roce 2009 doprovázela mimořádná bezpečnostní opatření. Dembinského přivedli do jednací síně maskovaní příslušníci vězeňské služby se samopaly, brokovnicemi a pistolemi. Obžalovaný měl po celou dobu pouta na rukou. Při druhém vyhlášení Dembinského doprovázela jen běžná eskorta.

Střelba

K incidentu došlo 25. července 2008 kolem 19.45 hodin před barem Divoké kočky ve stodolní ulici v centru Ostravy. Dembinski podle státního zástupce po krátké hádce a drobné potyčce vystřelil na čtyřiadvacetiletého muže z Olomoucka. Naštěstí mu způsobil „jen“ středně těžká zranění. Kulka prošla ramenem a letěla ještě padesát metrů mezi davem návštěvníků procházejících Stodolní ulicí. Jako zázrakem nikoho dalšího nezasáhla. Kromě údajného střelce Dembinského, který měl nasednout do auta a ujel, byl na místě i další člověk, jehož totožnost se však nepodařilo zjistit.

Zásahová jednotka

Dembinského v srpnu 2008 zadržela speciální policejní jednotka. Kriminalisté později na tiskové besedě informovali, že motivem činu bylo s největší pravděpodobností vyřizování účtů mezi dvěma skupinami podnikatelů z Ostravy a Karvinska. Oba muži, kteří zastupovali jednotlivé strany, se prý vůbec neznali. Podle policistů se zřejmě jednalo o vyjednávače mající ukončit blíže nespecifikovaný spor související s financemi.

Nebyl jsem tam

Dembinski před soudem vinu popřel. „Já jsem nestřílel, neměl jsem k tomu žádný důvod. Tehdy jsem na Stodolní ulici vůbec nebyl,“ tvrdil Dembinski, který zdůraznil, že v době incidentu řešil pracovní záležitosti na slovensko-maďarské hranici.

Co se týká zraněného návštěvníka Stodolní ulice, dotyčného prý vůbec neznal. „Nikdy jsem s ním nejednal, neznám ho,“ hájil se Dembinski.

Ani postřelený muž si nebyl zcela jistý, zda je Dembinski oním střelcem. „Je to tak padesát na padesát. Fakt nevím, měl jsem v sobě nějaká piva. Nikdy předtím jsem ho neviděl. Vůbec nevím, proč na mě někdo střílel,“ řekl Deníku muž z Olomoucka.

Strach

První proces probíhal v atmosféře strachu. Svědci nechtěli vypovídat, někteří se odmítli dostavit k hlavnímu líčení z důvodů blíže nespecifikovaných obav. S neochotou cokoliv říct se setkali již policisté, kteří tento zločin vyšetřovali. Přestože na místě střelby byla řada přihlížejících, nikdo prý nic neviděl. Kriminalisté až později na základě informací z podsvětí zatkli Dembinského, který nyní senát zprostil obžaloby. Vězení se přesto nevyhne. V lednu letošního roku byl v jiném případě odsouzen k několikaletému trestu za úvěrový podvod.