Čtyřiatřicetiletý muž sedící za volantem Škody 120 v červnu letošního roku vystřelil z pistole na stejně starého řidiče automobilu Opel Vectra, který jej napadl u sjezdu na ulici Rudnou v Ostravě-Zábřehu. Způsobil mu vážné poranění nohy a pánve. Sám utrpěl mimo jiné zranění hlavy. Policie po několikaměsíčním vyšetřování rozhodla, že se motorista ze škodovky pouze bránil a jednal v rámci nutné obrany. Naopak před soud půjde útočník z opelu. Ten byl obviněn z pokusu o těžké ublížení na zdraví a výtržnictví. Hrozí mu tři až deset let vězení.

Spěchající opel


Incident se odehrál v podvečerních hodinách u sjezdu z ulice Plzeňské na ulici Rudnou, kde probíhají stavební úpravy a provoz je tam omezen. Vše vyvrcholilo u značky STOP, u níž stála kolona čekajících vozidel. Do ní se dostaly i Škoda 120 a Opel Vectra. Spěchající řidička opelu se snažila škodovku předjet. „Žena předjížděla kolonu stojících vozidel v rozporu s pravidly silničního provozu,“ popsala situaci mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková s tím, že to se pochopitelně nelíbilo řidiči škodovky. Jeho nijak agresivní reakce však popudila čtyřiatřicetiletého spolujezdce z opelu. Následovala slovní výměna názorů, která však záhy přerostla v nečekaně surové napadení.

Útok


Agresivní spolujezdec z opelu využil toho, že řidič škodovky byl připoutaný, a neměl tak šanci se nenadálému útoku bránit.

Motorista čelící úderům pěstí nakonec sáhl po zbrani. „V době, kdy si již s útočníkem nevěděl rady, v obavách vystřelil z legálně držené zbraně,“ dodala Holčáková.

Přestože kulka násilníka zranila na noze a pánvi, stále pokračoval v běsnění. Poškodil auto a znovu napadl řidiče, kterému se snažil vytrhnout zbraň. Do konfliktu se v té chvíli zapojil i další člen osádky opelu. I on se chtěl zmocnit pistole. Při přetahování došlo k dalšímu výstřelu, kulka však již nikoho nezasáhla. Teprve poté agresoři dostali rozum.

Obrana


Řidič škodovky utrpěl řadu zranění – pohmožděniny, oděrky, krvácení, zlomeninu a další. Vzhledem k brutalitě útoku jen shodou náhod nedošlo k závažnějšímu poranění.

Policisté na základě znaleckých posudků, výpovědí řady svědků a po vyhodnocení zajištěných stop dospěli k závěru, že jednání řidiče škodovky splňuje podmínky nutné obrany. Stíhán tedy nebude. Jeho protivník ale může skončit ve vězení, a to na tři až deset let.

Agrese


Během posledních měsíců zažilo Ostravsku i řadu dalších silničních incidentů. Například v srpnu osádka vozidla Nissan Primera na ulici Rudné v Ostravě-Zábřehu téměř zlynčovala sedmatřicetiletého řidiče automobilu Seat Leon, který se i s rodinou vracel z dovolené. Motivem byly rozdílné názory na řízení.

Do problémů se dostali i dva muži (32, 35 let) ze Škody Felicie, kteří v květnu v Ostravě-Porubě napadli devětašedesáti­letého motoristu sedícího v automobilu Kia. Ten jim dle jejich mínění bránil v předjetí.

Nervy na uzdě neudržel ani třiatřicetiletý řidič, který se počátkem července nepohodl s motoristou (43 let) projíždějícím Šenovem na Ostravsku. Oba muži měli rozdílné názory na způsob řízení. Následovala hádka, po které mladší z dvojice vytáhl zbraň a protivníka několikrát udeřil do obličeje. Zároveň mu vyhrožoval zabitím. Výhrůžky adresoval celé osádce včetně malých děti. Hrozí mu až tři roky vězení. Zbitého motoristu převezla záchranná služba do nemocnice.