„Student se vracel domů, když byl osloven mužem s požadavkem k sexuálnímu styku,“ uvedla tisková mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. Mladík ho odmítl a pokračoval v chůzi. Neodbytný kolemjdoucí jej ale dostihl a začal obtěžovat.

„Prováděl určité sexuální praktiky a opakoval svůj požadavek,“ dodala Holčáková. Student se naštěstí dokázal ze sevření vymanit a utéct. Ke zranění ani škodě nedošlo. Po násilníkovi pátrá policie, která případ začala vyšetřovat jako pokus o znásilnění. Na tento čin pamatuje zákon až pětiletým vězením

„Jde o výjimečný skutek. Většinou se obětí znásilnění stávají ženy. Muž jako oběť vystupuje jen zcela ojediněle,“ řekla Holčáková. Ostravští policisté však před časem řešili i jiný nezvyklý zločin. Jedenatřicetiletá žena v jednom z ostravských barů obtěžovala dvě návštěvnice. Nejprve u baru osahávala dvaadvacetiletou ženu. Později se vydala na toaletu, kde přelezla zídku kabinky, v níž se vrhla na sedmadvacetile­tou ženu.

V prvních čtyřech měsících letošního roku vyšetřovali ostravští policisté deset případů znásilnění. U čtyřech z nich se jim podařilo pachatele zadržet. Další tři znásilnění se vůbec nestala. Ženy a dívky si je totiž vymyslely.

„Počet vymyšlených znásilnění je poměrně vysoký, v jednotlivých letech koliduje mezi jednou čtvrtinou až třetinou oznámených případů,“ řekla Holčáková s tím, že vyšetřování často trvá týdny i měsíce, než vyjde pravda najevo. „To nás stojí síly i prostředky,“ dodala Holčáková.

Motivy bývají různé. Vymyšleným znásilněním chtějí ženy a dívky omluvit pozdní příchod, jiné se obávají otěhotnění s přítelem či milencem.