V první fázi nemohla vůbec chodit. „Chodit jsem začala až po třech měsících,“ řekla Deníku drobná dívka, jež po úrazu změnila školu.

Ke zranění došlo během úpolové hry zvané Ponorka. V ní proti sobě stojí dva týmy nesoucí žíněnky, na kterých se nacházejí kapitáni. Vyhrává družstvo, kterému se podaří druhého kapitána sesunout ze žíněnky.

Hra byla zařazena do programu školy. Podle státního zástupce je však vhodná pro dané studenty prvního ročníku. „Žádný ze studentů hru nikdy nehrál, ani ji neznal,“ uvedl žalobce s tím, že hra obsahuje rizikové prvky. Státní zástupce také tvrdí, že pedagog studenty řádně nepoučil.

„Odpovídajícím způsobem je vzhledem k jejich věku a rozumovým schopnostem nepoučil o pravidlech hry a bezpečnostních rizicích. Řádně neřídil ani nekoordinoval průběh hry,“ prohlásil žalobce.

Co přesně se během zápolení stalo, není zcela jasné. Podle některých výpovědí jeden z kapitánů přeskočil na žíněnku protivníků. Dívka stála jako první v řadě, žíněnku neudržela a spadla. Na zemi pak na ni dopadli někteří spolužáci.

Výsledkem byla zlomenina bederního obratle s posunem kostního úlomku do páteřního kanálu. Dívka uvedla, že uslyšela křupnutí a poté zjistila, že nemůže hýbat nohama.

Pedagog ve čtvrtek u soudu vyjádřil nad událostí lítost. „Osobně mě velmi mrzí, že k tomuto úrazu došlo,“ uvedl učitel, který podle svých slov studenty dostatečně poučil.

„Vysvětlil jsem jim hru, jaký je její cíl, jak se hraje, jaká jsou pravidla. Vyzval jsem kapitány, aby si vybrali tým. Ještě jsem se zeptal, zda všemu porozuměli. Kapitáni vylezli na žíněnky a došlo k přetlačování. Během toho došlo k sesunutí jedné ze žíněnek a pádu,“ uvedl učitel, který je obžalován z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.

V případě uznání viny mu hrozí šest měsíců až čtyři roky vězení.