Ojedinělý případ začal v pondělí rozplétat Krajský soud v Ostravě. Týká se videí a snímků nahých dětí pořízených během naturistických setkání. Záběry končily na placených zahraničních serverech. Děti byly někdy fotografovány se souhlasem rodičů, kteří za to dostávali peníze. Před soudem stanuli dva muži a čtyři ženy. Žalobce tvrdí, že šlo o trestný čin sexuálního nátlaku.

Poláci a našinci

Podle státního zástupce šlo o dobře organizovanou mezinárodní skupinu řízenou třemi Poláky, kteří jsou stíháni v Polsku. V České republice natáčeli nahé děti, záběry zpracovávali ve své vlasti a následně je poštou či elektronicky zasílali do USA

Na první pohled vše budilo zdání téměř charitativní zábavné akce určené zejména dětem ze sociálně slabých rodin, kterým organizátoři vše zaplatili. Ve skutečnosti šlo o naturistická setkání. Ta se konala na různých místech České republiky včetně Moravskoslezského kraje. „Ve wellness a aqua centrech, bazénech a dále na veřejně přístupných plážích u rybníků a jezer, pořádali akce označené jako naturistická setkání. Zajistili účastníky, především rodiny s nezletilými dětmi, které byly finančně motivovány jednak volnými vstupy do rekreačních zařízení, hrazením dopravy, nákladů za ubytování, občerstvením i úhradami finančních částek za každou zúčastněnou osobu," uvedl žalobce.

Nejprve hry

Na začátku organizátoři připravili různé hry, soutěže, cvičení a podobně. Poté přesvědčili děti, aby se vysvlékly do naha. „Využili jejich nízkého věku, duševní nevyspělosti a přítomnosti jejich rodičů či doprovodu, aby se dobrovolně a bez odporu společně s dospělými osobami vysvlékly do naha," dodal žalobce. Vzápětí na scénu vstoupili Poláci. „Po celou dobu trvání akcí se volně pohybovali mezi účastníky a pořizovali fotografické snímky a videonahrávky zcela obnažených osob, zejména dětí," uvedl státní zástupce, který obžalované viní ze sexuálního nátlaku.

Jen propagace

Jeden z obžalovaných, Ivo Žurek, který je propagátorem naturismu u nás, vinu odmítl. Prý šlo jen o běžná naturistická setkání, kterých se v České republice pořádá spousta. Co se týká videí a fotografií, Poláci je prý chtěli pořídit kvůli propagaci naturismu. Že skončily na amerických, údajně však nezávadných serverech, je jiná věc. Před soudem stanuli i rodiče, kteří přivedli své děti, za které inkasovaly peníze. Prý dopředu nevěděli, o co se jedná. Toho, co udělali, litovali.

Zátah

Policie se případem zabývala několik měsíců. Skupinu zadrželi na podzim předloňského roku během akce s krycím názvem Osory, jež se uskutečnila současně v České republice a Polsku.

„Každý člen skupiny měl své specifické úkoly," uvedl mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták. Hanták. Pomocníci v České republice osobně i prostřednictvím inzerátů sháněli rodiče ze sociálně slabších vrstev. „Za své služby měli organizátoři a členové skupiny inkasovat odměnu v řádech tisíců dolarů. Odměna pro rodiče, kteří byli ochotni propůjčit k těmto účelům své děti, se pohybovala v řádech stokorun za osobu," doplnil Hanták.

Hlavní líčení je naplánováno do konce týdne.