Na hojně rozšířený motoristický nešvar – telefonování za jízdy si v pondělí posvítili ostravští policisté. Svou pozornost zaměřili na křižovatku poblíž nákupního centra Tesco v Ostravě-Porubě.

„Bohužel řidičů, kteří telefonují za jízdy, rozhodně neubývá, trend je spíše opačný. Je někdy neuvěřitelné, v jakých situacích drží telefon v rukou nebo jej mají přiložený k uchu a opřený o rameno. Mnohdy je to při odbočování nebo velmi náročných manévrech,“ uvedl velitel akce Patrik Scheiuthauer z policejního oddělení v Ostravě-Porubě.

K usvědčení hříšníků policistům při podobných akcích slouží videozáznamy detailně zachycující jednotlivé prohřešky. „Většina motoristů si je dobře vědoma toho, co udělala, a svou chybu uzná. Takových je osmdesát procent. Dalších dvacet procent si vyžádá zhlédnutí videozáznamu, což jim samozřejmě umožníme. Až na výjimky pak připustí, že předpisy skutečně porušili. Najdou se však i tací, kteří i přes jednoznačné záběry odmítnou vinu přiznat,“ řekl Scheiuthauer.

Sedí v luxusních autech, ale nemají na handsfree

Těmito případy se poté zabývá ostravský magistrát.„Nechápu, na co ti lidé spoléhají. Možná na to, že si nebudou předvolání přebírat, nebo na to, že se to nějakým způsobem zařídí,“ pokrčil rameny Scheiuthauer.

Mezi přistiženými výtečníky bývají i řidiči luxusních aut. „Je to paradoxní. Sedí v drahých vozidlech, a nepořídí si handsfree sadu, která se dá koupit za několik set korun,“ prohlásil Scheiuthauer, kterého udivilo, že poměrně často telefonují i profesionální řidiči, pro něž by ztráta řidičáku znamenala existenční problémy. „Bývají to zejména zaměstnanci zásilkových firem v dodávkových vozidlech,“ dodal Scheiuthauer.

Podobné razie prý budou následovat

Přistižení motoristé musejí počítat s tisícikorunovou pokutou a třemi trestnými body. Již brzy se ale situace může změnit. Část poslanců totiž navrhuje, aby za telefonování byla ukládána pouze pokuta bez trestných bodů. „Nemyslím si, že je to dobré řešení. Právě tříbodová sankce byla pro mnohé větší hrozbou než tisícikorunová pokuta,“ řekl Scheiuthauer.

Během pondělní akce, která trvala od devíti do patnácti hodin, policisté přistihli šestnáct řidičů. Všichni svou chybu uznali a pokutu zaplatili. Nikdo z nich dokonce nechtěl vidět ani videozáznam. Jak zdůraznil Scheiuthauer, podobné razie budou následovat.