Desetiletý trest pro Kateřinu Maurerovou byl nejvyšší, který soud v takzvané kuřimské kauze uložil. „Ve vězení strávila šest let a dva měsíce," uvedla mluvčí opavského vězení Barbora Buchtová. Podmíněný trest Maurerové soud vyměřil na sedm let.

Společně s Kateřinou Maurerovou soud poslal v roce 2008 do vězení i její sestru, matku dětí, Kláru Maurerovou. Z uloženého devítiletého trestu za svazování, bití a další týrání svých synů si odpykala pět let. Soud ji podmínečně propustil loni v říjnu.

Další odsouzenou byla Barbora Škrlová, která s dětmi a jejich matkou žila a vydávala se za dívku Aničku. Když policie začala týrání chlapců vyšetřovat, uprchla do Norska, kde vystupovala jako chlapec Adam. Škrlovou soud podmínečně propustil předloni v únoru.

V kuřimské kauze dostali tresty i další lidé. Na sedm let soud poslal do vězení Hanu Bašovou a Jana Škrlu a na pět let Jana Turka. Josefa Škrlu se policii vypátrat nepodařilo.

Šest lidí týralo chlapce od léta 2006 až do května 2007. Děti zavírali do klecí, bili je a pálili cigaretovými nedopalky. Snažili se z chlapců vychovat lidi, kteří je poslechnou na slovo.

LENKA ŠKLUBALOVÁ

Hlavní události takzvané kuřimské kauzy týrání dětí

7. května 2007 – Policie našla v rodinném domku v Kuřimi u Brna svázaného a nahého sedmiletého chlapce. Případ pomohla odhalit náhoda; když soused rodiny doma testoval elektronickou chůvičku, náhodně zachytil záběry týraného dítěte.

Záběr týraného chlapce z kamerového systému9. května 2007 – Policie zadržela matku týraného chlapce Kláru Mauerovou. Soud ji vzal do vazby a policie ji obvinila i z týrání druhého syna.

10. května 2007 – Soud svěřil týraného chlapce do péče dětského centra Klokánek. Spolu s ním tam putovala i údajně třináctiletá dívka Anna, která byla Kláře Mauerové v březnu 2007 svěřena do péče jako údajný nalezenec. Po dvou dnech však dívka z Klokánku utekla. Později vyšlo najevo, že za třináctiletou dívku se vydávala ve skutečnosti třiatřicetiletá Barbora Škrlová.

25. května 2007 – Soud vzal do vazby tetu týraných dětí Kateřinu Mauerovou. Žena předtím vedla brněnské centrum pro děti a mládež Paprsek. Později byli obviněni i bývalá pracovnice Paprsku Hana Bašová, bratr Škrlové Jan a jeho známý Jan Turek.

8. ledna 2008 – Barboru Škrlovou zadrželi v Norsku, kde se vydávala za chlapce Adama. Po převozu do ČR skončila ve vazbě a počátkem února byla obviněna z týrání jednoho z chlapců.

17. června 2008 – U Krajského soudu v Brně se matka k týrání synů přiznala, byla prý však zmanipulována. S léčbou Anny (ve skutečnosti Barbory Škrlové) a výchovou synů jí prý pomáhal instrukcemi tajemný „doktor", kterým mohla být podle soudu teta dětí Kateřina Mauerová. Zbylí obžalovaní vinu popřeli.

Kauza Kuřim - Soudce Pavel Göth.

27. června 2008 – Podle svědectví jednoho ze soudních znalců mučení dětí zřejmě souviselo s náboženskou skupinou odštěpenou od sekty Hnutí grálu, v jejímž čele údajně stál otec Škrlové Josef Škrla.

24. října 2008 – Soud vynesl rozsudky: matka dětí dostala devět let vězení, jejich teta o rok víc. Škrlová byla poslána do věznice na pět let, stejně jako Jan Turek. Škrlové bratr dostal sedmiletý trest, stejně jako Hana Bašová. Josefa Škrlu se vypátrat nepodařilo. Skupina podle soudu týrala chlapce od léta 2006 do května 2007 v Brně, Kuřimi a na chatě ve Veverské Bítýšce. Pachatelé zavírali děti do klecí, bili je, řezali, topili a pálili cigaretovými nedopalky. Cílem bylo vytvořit z hochů lidi se zlomenou vůlí, připravené na slovo poslechnout jakékoli rozkazy.

22. prosince 2008 – Brněnský soud zbavil matku týraných dětí rodičovské zodpovědnosti. V lednu 2010 byli chlapci svěřeni do péče jejich otci.

9. března 2009 – Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty aktérů kauzy kromě Škrlové. U ní tak učinil o měsíc později.

16. prosince 2009 – Nejvyšší soud odmítl dovolání čtyř odsouzených, kteří požadovali zrušení rozsudků a nové projednání případu.

29. září 2010 – Ústavní soud zamítl stížnost odsouzeného Turka, který si stěžoval na porušení svého práva na zákonného soudce a spravedlivý proces. V únoru následujícího roku u Ústavního soudu nepochodila ani Bašová.

Barbora Škrlová před soudem8. února 2012 – Soud rozhodl o propuštění Škrlové s tím, že jí vyměřil sedmiletou zkušební dobu a ustavil nad ní dohled. Ještě týž den Škrlová opustila brány věznice.

Duben 2013 – Soud svěřil týrané chlapce do pěstounské péče rodičů jejich matky, u nichž dosud žili.

25. října 2013 – Soud rozhodl o podmínečném propuštění matky týraných chlapců. Z devítiletého trestu si odpykala více než šest let. Zkušební dobu soudkyně stanovila na 5,5 roku.

24. července 2014 – Soud rozhodl o podmíněném propuštění tety týraných chlapců. Z desetiletého trestu si odpykala více než sedm let.