Ovšem jen na první pohled. Pokud si za nic neříkající slovo „poškozený“, jak je v oficiálních protokolech označována oběť, dosadíme konkrétního člověka s konkrétním osudem, situace se rázem změní. Jako v případu důchodce a jeho manželky z Ostravy. Jména, adresu i policejní protokol má redakce k dispozici, rodina si však přála zůstat v anonymitě. „Nechceme být terčem posměchu,“ vysvětlila žena.

Pošta


Téměř každý den se pětaosmdesátiletý důchodce z Ostravy vrací k události, která se před časem odehrála na poště v Ostravě-Porubě. Tehdy se i s manželkou vydal pro důchod. Vyzvedl si peníze a jako jindy zaplatil inkaso. Zbytek hotovosti schoval do peněženky, kterou vložil do bundy. Vzápětí zamířil k okénku podat sportku. Vtom se u něj objevil asi pětatřicetiletý muž, který se ho žoviálně zeptal, zda podává sportku. Po souhlasné odpovědi pokračoval v rozhovoru, během kterého se na důchodce natlačil. Zřejmě v tom okamžiku mu vzal peněženku.

Hledání


„Nic jsem necítil. S manželkou jsme odešli z pošty a vydali se do nákupního centra. U vchodu jsem zjistil, že nemám peněženku. Hned jsem začal prohledávat všechny kapsy. Marně. Bylo jasné, že mi ji někdo vzal na poště. Určitě to byl ten muž, který se se mnou bavil,“ řekl důchodce, který přišel o 7400 korun.

Jeho další kroky vedly na policejní stanici, kde podal trestní oznámení. Zloděje se ale dopadnout nepodařilo a případ byl odložen.

Trauma


„Stalo se to před delší dobou, ale manžel má z toho stále trauma. V noci se budí, mluví o tom. Je to pro něj stále hrozně stresující,“ řekla důchodcova manželka s tím, že její muž nikdy předtím něco podobného nezažil. „Hodně ho to změnilo. Trápí se tím a pořád přemýšlí, co by mohl udělat pro dopadení zloděje. Teď si například vzpomněl na určitě detaily,“ uvedla žena s tím, že nepoctivec měl kulatou tvář podobnou známému baviči Zdeňku Izerovi. „Doufám jen, že nás za to pan Izer nebude žalovat,“ prohlásila žena.

Zdrobněliny


Její muž si také vybavil, že zloděj během hovoru používal zdrobněliny. „Říkal například sportečku a podobně. Těch zdrobnělin bylo více,“ prohlásil důchodce, který doufá, že i na základě těchto informací by někdo mohl dotyčného poznat a kontaktovat policii. „Pokud bych ho viděl, určitě ho dokážu identifikovat,“ řekl senior, kterého nikdy nenapadlo, že by se mu něco takového mohlo stát.

Jedním z nich


„Někdy jsme o podvedených či okradených důchodcích četli v novinách. Manžel u toho vždycky nadával. Spílal darebákům, zároveň ale nechápal, jak se ti lidé mohli nechat okrást nebo podvést. Říkal, že jsou moc důvěřiví a neopatrní. Teď je jedním z nich,“ uzavřela manželka.