Trest jako za vraždu hrozí taxikáři Romanu K. (40 let) z Ostravy, který se podle obžaloby zapletl do mezinárodního obchodu s kokainem. Případem se ve čtvrtek začal zabývat Krajský soud v Ostravě.

Státní zástupce tvrdí, že Roman K. sháněl kurýry pro pašování kokainu z Latinské Ameriky do Londýna, kde zásilky měla přebírat další dvojice Čechů – muž a žena.

„Dohodl se, že bude vyhledávat a sjednávat v České republice kurýry, kteří budou jako pasažéři letadel konspirativně přepravovat kokain ze zemí Střední Ameriky do Velké Británie,“ uvedl žalobce s tím, že v Londýně pak měla výše zmíněná dvojice Čechů kokain distribuovat mezi své zákazníky.

KOSTARIKA. KOLUMBIE

Jako kurýrka se údajně nechala najat žena (41 let) z Ostravy, která společně s Romanem K. na přelomu května a června 2016 odcestovala do Kostariky. Žaloba uvádí, že kokain převezla ve svých útrobách do Londýna, kde balíčky s drogou později vyloučila.

V srpnu téhož roku odletěla do Kolumbie. Roman K. s ní necestoval. Pouze, jak tvrdí žaloba, dohlížel na její odjezd, byl s ní i v telefonickém kontaktu. V Kolumbii kurýrka převzala drogovou zásilku. „Od nezjištěné osoby převzala 2569 gramů kokainu o čistotě pětašedesát procent,“ řekl žalobce. Drogu žena ukryla do batohu. V Londýně však byla zatčena policií. Ve Velké Británii jí soud vyměřil sedmdesát měsíců vězení.

ZNAL JE, NIC VÍC

Roman K. ve čtvrtek u ostravského soudu prohlásil, že je zcela nevinný. „S tím případem nemám nic společného,“ prohlásil. Potvrdil jen, že zadrženou kurýrku zná. Prý jde o prostitutku z Ostravy, s níž navázal kamarádských vztah. Dělal ji dvorního taxikáře.

Společně v květnu 2016 odletěli na dovolenou do Kostariky. Když mu řekla, že v srpnu vyráží do Kolumbie, myslel si, že důvodem je prostituce. Později se dozvěděl, že byla kvůli drogám zatčena v Londýně.

Roman K. uvedl, že zná také muže a ženu působící v Londýně, které zmiňuje žaloba. Prý se seznámili v Ostravě. Peníze, jež mu od nich v době pašování kokainu chodily, označil za splátku jejich dřívějšího dluhu.

Oním mužem z Londýna je známý drogový pašerák Dominik B. z Ostravy. Před několika lety mu ostravský soud vyměřil 12,5 roku za pašování kokainu. Kde se nyní nachází, není známo. Romanu K. hrozí deset až osmnáct let žaláře.