Na svobodu se ale nedostane. Soud mu uložil ústavní ochrannou psychiatrickou léčbu. O vývoji jednoho z nejsledovanějších případů posledních let ve čtvrtek informoval ostravský kriminalista Radovan Vojta.

Devětadvacetiletého muže z Ostravy-Zábřehu, který se netajil svými sympatiemi k norskému masovému vrahovi Andersu Breivikovi, zatkla 10. srpna loňského roku speciální jednotka URNA. V jeho bytě policisté našli výbušniny, zbraně, kukly a policejní uniformu Před samotným zatčením kriminalisté v okolí vypnuli mobilní sítě. Existovalo totiž nebezpečí, že se na dálku pokusí odpálit nástražný systém. Počkali si na okamžik, kdy vyšel z domu. Vzápětí se na něj vrhli. Byl obviněn z trestných činů obecného ohrožení a nedovolené ozbrojování. Hrozilo mu až osm let vězení.

Soud na něj uvalil vazbu. Tu ale vzhledem ke svému psychickému stavu nemohl absolvovat v klasickém vazebním prostředí, proto skončil ve vězeňské nemocnici v Brně, kde znalci mimo jiné zkoumali jeho duševní stav. Nakonec dospěli k závěru, že je nepříčetný.

Ostravský kriminalista Radovan Vojta.Policisté během několikaměsíčního vyšetřování zjišťovali, zda nechystal podobný čin jako Breivik. Ten v létě předloňského roku, převlečený za policistu, připravil o život na osm desítek lidí.

„Nějaký teroristický útok jsme nepotvrdili," řekl Vojta. Co se týká motivu shromažďování zbraní a výbušnin, ten zůstává nejasný.

Zadržený muž se již v minulosti dopustil několika zločinů. Mimo jiné za pomocí vojenské imitační výbušniny vyhodil do vzduchu odlehlý malý domek patřící společnosti Povodí Odry. Za to byl odsouzen k podmíněnému trestu.

Jak se kriminalisté na stopu „ostravského Breivika" dostali, policie neuvedla. Jistou možnost před časem nastínil ministr vnitra Jan Kubice, který prohlásil: „Ten člověk se choval poměrně neobratně. Jestliže si na internetu zvolil přezdívku Breivik, tak asi se dalo předpokládat, že si ho bezpečnostní orgány všimnou," řekl Kubice.

Policisté již vědí, odkud pocházely zbraně, které našli v ostravském bytě. „Víme, kde je získal. Nebudeme to ale dále komentovat," uvedl Vojta. Prozradil jen, že zajištěný samopal byl funkční, a to jak pro střelbu jednotlivými ranami, tak i dávkami.

Ostravský Breivik již nastoupil ochrannou psychiatrickou léčbu. Ta by v krajním případě mohla trvat až do konce života. Jak uvedl soudce Okresního soudu v Ostravě Alexandr Dadam, který o uložení léčby rozhodoval, do dvou let musí soud znovu zvážit, zda důvody ústavní léčby trvají. Pokud dospěje k závěru, že ano, lze ji opakovaně prodlužovat.