Ke zločinu došlo 28. března loňského roku v opuštěném rodinném domě v Krnově-Krásných Loučkách. Podle obžaloby ženu zabil tulák Karel Velička (45 let). Muž si prázdný objekt vybral k přespání a také k vykradení. Překvapila jej však seniorka, která zde chodila větrat. Zaskočený Velička podle policistů zpanikařil, popadl nůž a vrhl se na důchodkyni. Třikrát ji bodl do krku. Způsobil jí závažná bodnořezná poranění, na následky kterých zemřela. Znalci uvedli, že umírala několik minut. Muž vzal z domu různé věci. Později založil požár, aby zahladil stopy.

Objasněno

O dva dny později moravskoslezští kriminalisté oznámili, že případ objasnili a vraha zatkli. „Nejprve spolupracoval, jako obviněný ale odmítl vypovídat. Věříme, že bylo zajištěno dostatek stop a muže se následně podaří usvědčit," uvedl již dříve kriminalista Antonín Řezníček.

Velička po několika měsících vyrukoval s verzí, podle které seniorku ve skutečnosti zabil neznámý muž jménem Zdeněk.

Velička u soudu uvedl, že ho k původní výpovědi přinutili policisté. bitím. „Povalili mě na zem a kopali do mě," řekl Velička. Vzhledem k tomu, že se jednalo o výslech před sdělením obvinění, nelze jej u hlavního líčení brát jako důkaz.

Já to nebyl

Velička prohlásil, že Zdeňka potkal tři dny před osudnou událostí na autobusové zastávce. Dali se do řeči a muž ho prý pozval k sobě domů. „Představil se mi jako Zdeněk. Nabídl mi, že se u něho mohu osušit. V té době pršelo a já byl promoklý. Šel jsem s ním. Odemkl hlavní vchod. Udělal kafé, bavili jsme se o všem možném. Dokonce říkal, že zná moji rodinu. To mě překvapilo," vypověděl u soudu Velička.

Během dne se Velička toulal po okolí, večer přicházel za Zdeňkem, aby u něj přespal. Po celou dobu si prý myslel, že je to jeho dům. V den vraždy našel Zdeňka v kuchyni. „Seděl na židli a popíjel víno. Všiml jsem si, že za ním leží něco zabaleného. Ptal jsem se ho na to. Řekl mi, že je to paní, která ho překvapila. Nechápal jsem to. Jak ho mohla překvapit, když tam bydlel," uvedl Velička. Zdeněk se podle Veličky přiznal, že důchodkyni třikrát bodl do krku, pak ji zabalil a odtáhl do kuchyně.

„Řekl jsem mu, že mizím. Vyhrožoval mi, že se pomstí mé rodině. Slíbil jsem mu, že to nikomu neřeknu," dodal Velička. Později si uvědomil, že v domě nechal bundu. Když se pro ni vracel, zahlédl kouř vycházející z domu. Po domluvě s náhodnými kolemjdoucími zavolal hasiče.

Sledoval hasiče

V době hašení se pak pohyboval poblíž místa činu. To nakonec policistům částečně usnadnilo jeho zadržení. Podle kriminalistů se případ podařilo vyřešit i díky pohotovosti a všímavosti policistů, kteří k hořícímu domu vyrazili.

„Výjezdové skupina byla upozorněna na požár staršího rodinného domu. Hned první policisté zjistili detaily, které nasvědčovaly určité manipulaci s tělem. Při prohlídce těla se ukázalo, že žena zemřela násilnou smrtí," uvedl Řezníček.

Policisté mimo jiné prověřili všechny lidi, kteří se pohybovali poblíž uvedeného domu. Stopy je nakonec přivedly až k pětačtyřice­tiletému muži.

Podle policistů bylo štěstí, že Velička ihned po činu neodjel z Krnova. Vzhledem k jeho způsobu životy by to ztížilo jeho dopadení.

„Pokud bychom na tom nezačali tak intenzivně pracovat ve spolupráci s územním odborem Bruntál, který poskytl dostatečné síly, tak bychom tuto věc obtížně objasňovali," dodal Řezníček.

Velička byl již v minulosti trestán, a to převážně pro majetkové delikty. Nyní mu hrozí až dvacet let vězení.

Hlavní líčení v úterý pokračuje výslechem svědků. Rozsudek by mohl padnout v pátek.