Ta byla majiteli odebrána, což jí s největší pravděpodobností zachránilo život. Podle svědků chovatel na Miu řval, že ji zadarmo živit nebude, vyhrožoval jí také vyhozením do popelnice.

Žaloba tvrdí, že pes hlasitě naříkal, po čase již nebyl schopen ani skučet. K násilí mělo docházet prakticky denně v bytě i venku na ulici, kde fenu v návalu vzteku mlátil prutem.

„Týral zvíře surovým a trýznivým způsobem,“ konstatovala státní zástupkyně s tím, že muž psovi nezajistil ani dostatečnou stravu.

V důsledku krutého zacházení má fena trvalé následky. Podle veterinářů byla ve velmi špatné kondici, mimo jiné u ní konstatovali poškození jater způsobené hladověním. Utrpení podle expertů trvalo nejméně čtyři měsíce. Zvíře bylo majiteli odebráno.

Muž u soudu vinu odmítl

„Ano, dostala, ale tak jako dostane každý pes, když něco venku požere. Ale že bych ji bil denně, to je volovina. Ten pes měl dvacet kilo. Kdybych ji bil půlhodiny, tak bych to sám neudýchal,“ prohlásil obžalovaný, který pak využil svého práva a dále odmítl vypovídat.

Týrání psa u ostravského soudu. Muž sice vinu odmítl, proti odsuzujícímu verdiktu se ale neodvolal. Srpen 2021.Týrání psa u ostravského soudu. Muž sice vinu odmítl, proti odsuzujícímu verdiktu se ale neodvolal. Srpen 2021.Zdroj: Deník/Jaroslav Perdoch

Za sebou má již deset odsouzení za různé delikty. Jedno souviselo s výše zmíněným případem týraní feny. Muž vyhrožoval sousedům, kteří se snažili psa chránit.

Soud mu nakonec v těchto dnech uložil souhrnný trest ve výši tří let, který podmíněně odložil na zkušební pětiletou lhůtu. Jde o maximální podmíněný trest, ve kterém je zohledněno i předchozí vyhrožování sousedům.

Soud tyranovi stanovil i dohled probačního úředníka. Přestože muž vinu odmítl, proti verdiktu Okresního soudu v Ostravě se neodvolal, rozhodnutí tak nabylo právní moci.