Městské peníze na své účty převáděla bezmála čtyři roky, a to až do listopadu 2011. Na vše se přišlo poté, co odešla na mateřskou dovolenou.

Jaworková se přiznala, že finance z města vyvedla. Prohlásila však, že se stala obětí vyděrače, který po ní chtěl peníze. Prý jí vyhrožoval, že ublíží její rodině. Dostala od něj několik dopisů, které ale zlikvidovala. „Byla jsem pod tlakem," řekla Jaworková.

Sofistikovaný podvod?

Po odhalení případu radnice čelila kritice za nedokonalou kontrolu. Tehdejší vedení se hájilo tím, že šlo o sofistikovaný podvod. Po aféře městský úřad přijal řadu opatření, které by podobným případům měly zabránit.

„Kupříkladu jsme snížili počet osob, které mohou na finančním odboru provádět bankovní operace, došlo k personálním změnám na odboru správy majetku města, zvýšená pozornost je věnována příjmové i výdajové části rozpočtu města, externí i interní auditor zvýšil kontrolu v oblasti financí, došlo i ke změně organizačního řádu, ve kterém byla upravena povinnost osobní účasti nadřízeného při předávání funkce," řekl tehdejší místostarosta.

Vrácení přeplatků

Jak snadné je získat peníze, si Jaworková podle obžaloby ověřila v prosinci 2007, kdy si na svůj účet nechala převést přeplatek cizího člověka za komunální odpad. Vypsala žádost o vrácení přeplatku a zfalšovala podpis dotyčné osoby. Takto získala třináct tisíc korun.

Od března následujícího roku provedla řadu rafinovaných transakcí. „Prostřednictvím účetního počítačového systému města vyhotovovala platební poukazy, ve kterých jako důvod platby uvedla, že se jedná o vrácení různých přeplatků," konstatovala obžaloba s tím, že na základě těchto platebních poukazů došlo k převodu peněz fiktivním příjemcům. Částky z bankovních účtů města podle obžaloby směřovaly na její bankovní účty, případně účty rodinných příslušníků nebo dalších osob.

Hlavní líčení bude pokračovat v pátek. Zda padne rozsudek, není zatím jasné.