Stejným způsobem loni soud naložil se stížnosti komplice Rudolfa Fiana, také on dostal doživotí. Na usnesení, které se týká Křepely, v pátek upozornila Česká televize, výsledek neveřejného rozhodování potvrdila mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Křepela poukazoval například na údajné přerušování jeho výpovědi při hlavním líčení, dále na porušení práva na zákonného soudce nebo na domnělé pochybení při odběru vzorků kontaminovaného alkoholu. Podle ústavních soudců jde však o námitky, se kterými se v minulosti justice vypořádala.

„Proto Ústavní soud posoudil ústavní stížnost jako zjevně neopodstatněnou,“ stojí v usnesení, které jsou k dispozici.

Papírové kapesníčky. Ilustrační foto
Pozor na papírové kapesníky: test odhalil mikroby a dvojí kvalitu

Slovák Fian ve stížnosti popřel, že by se trestného činu obecného ohrožení dopustil úmyslně, poukazoval na údajně nesprávnou právní kvalifikaci a exemplární trest. Podle ústavních soudců ale justice uložila zákonný trest a jasně odůvodnila, proč nestačí například 20 až 30 let vězení.

Křepela a Fian se dopustili obecného ohrožení. Pravomocný rozsudek zmiňuje nejméně 117 lidí otrávených směsí, kterou vyrobili, z nichž nejméně 38 zemřelo. Také Nejvyšší soud konstatoval splnění všech podmínek pro uložení výjimečného trestu odnětí svobody na doživotí. Obžalovaní prý prokázali zjevnou lhostejnost vůči životům a zdraví lidí a porušili „společenské hodnoty, a to nenahraditelným a (nejen) v České republice dosud nevídaným způsobem“.

Generální ředitel společnosti Residomo Jan Rafaj při rozhovoru pro Deník.
Byty po OKD prodány. Pro nájemníky se nic nemění, říká ředitel firmy Residomo

Metanolová aféra začala 3. září 2012, kdy v Havířově zemřel na otravu první člověk. Vyšetřovatelé postupně obvinili asi 70 lidí, většinu z ohrožování zdraví závadnými potravinami, padla už řada rozsudků. Křepela a Fian si vyslechli nejpřísnější tresty.

Podle obžaloby majitel firmy na výrobu autokosmetiky z Řitky u Prahy Křepela na přelomu srpna a září 2012 opatřil 5000 litrů metylalkoholu a prostory v Opavě a pomohl Fianovi, obchodnímu zástupci Křepelovy firmy Carlogic, namíchat směs o objemu 10 000 litrů tvořenou metanolem a ze zbylé části etanolem. Další aktéři kauzy směs distribuovali.

Adam Vlkanova.
Největší výhra bylo volno, říká Vlkanova o McDonald's Cupu
Český pohár v basketbalu žen, čtvrtfinále: SBŠ Ostrava - KP Brno, 8. ledna 2020 v Ostravě.
SBŠ do semifinále poháru přes Královo Pole neprošla