Potvrzuje to i případ dvou devětatřicetiletých mužů z Ostravy, kteří od různých finančních institucí vylákali téměř deset milionů korun. Stačil jim k tomu nápad, slušná počítačová technika a několik najatých takzvaných bílých koní. O případu ve středu informoval Vlastimil Studený z moravskoslezské policie.

Muži si z ostravského bytu udělali padělatelskou dílnu, kde jeden z nich vyráběl falešné občanské, řidičské a další průkazy. Jeho kamarád mezitím sháněl lidi mající finanční problémy, kteří by si rádi přivydělali.

Podle Studeného měla dvojice vše detailně připraveno a promyšleno. Bílým koním přímo na míru připravili potřebné doklady včetně fiktivního potvrzení o zaměstnání. Jednalo se přitom o skutečné firmy, které již ukončily své podnikatelské aktivity. Počítačový expert je na internetu „oživil“ a přidal i telefonické kontakty.

Muži poté bílé koně slušně oblékli, vybavili mobily a odvezli k bankám. Zde dotyční požádali o úvěr v řádech statisíců korun. Vše dlouho vycházelo. Bankovní úředníci si informace o zaměstnání ověřili na uvedených telefonních číslech a peníze půjčili. Celkem se jednalo o šestapadesát případů, během kterých podvodníci získali devět a půl milionů korun. O výdělek se dělili spravedlivě. Hlavní organizátoři inkasovali po třetině, poslední díl připadl bílému koni. Pro dvojici takto pracovali čtyři lidé.

Policisté je ale nakonec odhalili. Při domovní prohlídce našli v bytě zhruba devadesát různých dokladů. „Vypadalo to tam jako v padělatelské dílně,“ řekl Studený. Kriminalisté našli také zbraň.

Zatknout se podařilo oba devětatřicetileté muže a tři bílé koně. Poslední se ukrývá na neznámém místě.

Policie případ vyšetřuje jako úvěrový podvod, za který hrozí až deset let vězení.