Policisté nyní zjišťují, zda jde o „práci" jednotlivců, nebo dobře organizovaného gangu. V úvahu přichází i varianta, že v Ostravě působí více na sobě nezávislých skupin.

Podle dobře informovaného zdroje se počet přepadení může blížit až k padesátce. Policisté nyní jednotlivé násilnosti analyzují a zjišťují, zda a jak spolu souvisejí. Jednotlivé činy mohou být kvalifikovány jako krádeže nebo loupeže.

Scénář je vždy stejný. Pachatelé si na ulici vytipují starší ženu, kterou sledují. Poté jí vyškubnou kabelku, strhnou řetízek nebo z uší vyrvou náušnice. Zejména u náušnic jde o velmi bolestivé zranění. Některé z obětí musely vyhledat lékařskou pomoc. „Na ambulanci ORL jsme měli ženu, které jsme přišívali ušní boltec. To zranění bylo lehčího rázu, ale velmi bolestivé," potvrdil Deníku mluvčí Městské nemocnice Ostrava Jiří Maléř.

Pro seniorky však přepadení neznamená jen fyzickou bolest, ale také trauma, které si mnohdy nesou po zbytek života.

Podle informací Deníku policisté v současné prověřují velmi důležité informace, které by je brzy mohly přivést na stopu pachatelů.

Deník se obrátil na ostravskou policii s dotazem, zda kriminalisté takovýto nárůst počtu zločinů skutečně evidují. Podle vyjádření tiskové mluvčí Gabriely Holčákové však nelze bez důkladné analýzy a porovnání dat s minulými srovnatelnými obdobími na tuto otázku jednoznačně odpovědět.

Krádež, nebo loupež?

Podobné útoky, při kterých dojde například jen k vytrhnutí kabelky, jsou většinou kvalifikovány jako obyčejné krádeže, za něž hrozí relativně mírné tresty. Pokud však agresor použije násilí, jde již o loupež s trestní sazbou od dvou do deseti roků. V případě vážného zranění je to již pět až dvanáct let odnětí svobody. A vzhledem k tomu, že pachatelé většinou přepadávají starší ženy, je možnost vážného zranění poměrně vysoká.

Policisté v Ostravě i dalších městech Moravskoslezského kraje řešili v minulosti několik případů, kdy se z obyčejné krádeže stala loupež. Vytrhávači kabelek nebo řetízků starší ženy srazily k zemi a způsobily jim různá poranění, včetně zlomenin. Léčba často trvala několik měsíců, což znamenalo těžké poranění. A zde již platí zmíněná sazba od pěti do dvanácti let. Pokud jsou pachatelé mladiství, vztahuje se na ně poloviční sazba.

Před časem Krajský soud v Ostravě řešil i případ, který skončil smrtí. Mladý násilník chtěl chodci vytrhnout tašku. Následovalo přetahování, během kterého oběť upadla na zem a později zemřela. Lupič ještě neměl osmnáct let, proto vyvázl se čtyřletým trestem. Dospělému by hrozilo deset až osmnáct let.