Vše začalo ve chvíli, kdy hasiči a policisté vyrazili k domu v Ostravě, kde z okna ve čtvrtém patře vycházel silný kouř. Po otevření bytu vyšlo najevo, že příčinou je spálené kuře v troubě. Muž, který je pekl, usnul a kouř nezaregistroval. Naštěstí nebyl nikdo zraněn. Při kontrole bytu však policisté narazili na podezřelé předměty.

„V kuchyni se nacházely předměty určené k výrobě pervitinu,“ uvedla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková s tím, že kriminalisté našli i laboratorní vybavení, chemikálie a další látky. Muž se později přiznal k tomu, že se opakovaně pokoušel vyrobit pervitin. Jednou se mu to podařilo. Drogu pak sám užil.

Je obviněn z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Hrozí mu až pět let vězení.

POŽÁR

Případy, kdy hasiči a policisté při výjezdech k požárům narazí na pervitinovou varnu, nejsou až tak neobvyklé. Počátkem roku se jedno z ohnivých dramat odehrálo v Ostravě. Dvaadvacetiletý muž a o pět let starší žena se pustili do vaření drogy. Počínali si však amatérsky. Výsledkem byl výbuch a následný požár bytu.

Dvojice si připravila laboratorní vybavení, chemikálie i další potřebné látky. „Proces se však nezdařil, došlo k zahoření směsi a následnému výbuchu poté, co směs byla polita vodou při nesprávné manipulaci,“ uvedla Holčáková.

Dvojice z bytu odešla, žena utrpěla popáleniny. Jen díky rychlému uhašení nedošlo k rozšíření požáru na další byty.

Ilustrační foto
Policisté zaťali do dalšího pervitinového gangu

AMATÉR

Před nedávnem Okresní soud v Ostravě poslal na dva roky do vězení jedenačtyřicetiletého muže, který způsobil rozsáhlý požár bytu ve dvanáctipodlažním domě v Ostravě-Porubě. Na místě museli zasahovat hasiči a policisté.

Muž se přiznal, že užíval marihuanu a také pervitin, jehož cena se mu však zdála příliš vysoká. A tak se rozhodl, že si drogu sám uvaří. Zhruba věděl, co je zapotřebí. Sehnal si laboratorní vybavení, chemikálie i potřebné medikamenty, z nichž se pervitin vyrábí. Počínal si však velmi amatérsky, což se odrazilo na výsledcích. Místo pervitinu získal pochybnou hmotu. Při posledním pokusu udělal fatální chybu – rozlil toluen na sporák. Kuchyň vzápětí zachvátily plameny.

MARIHUANA

Náhoda pomáhá odhalovat nejen vařiče pervitinu, ale také pěstitele konopí. Před časem vyrazili policisté k domu, kde v jednom z bytů prosakovala voda. „Na místě jsme zjistili, že příčinou není závada vodovodní instalace, nýbrž únik vody ze zavlažovacího systému hadic instalované pěstírny konopí,“ uvedla Holčáková. Policisté přívod vody zastavili a vydali se na prohlídku bytu, v jehož dvou místnostech zajistili 115 rostlin konopí setého.

DÍTĚ

Při dalším odhalení pěstírny sehrálo významnou roli dítě, které se pochlubilo, že smí doma zalévat zvláštní kytičky.

„Impulzem k prověřování byla informace dítěte, které zaujala zvláštní skříň, v níž se svítilo. Uvnitř byly zelené rostlinky, které smělo zalít,“ uvedla Holčáková. Policisté se díky těmto informacím dostali na stopu třiačtyřicetiletého muže z Ostravy, který kdysi pracoval v zahradnickém oboru. Konopí doma pěstoval asi rok. Ke všemu se přiznal a vyjádřil lítost.

ORCHIDEJ

Jindy policisté našli pěstírnu při prověřování případu, který se netýkal drog. V ostravském bytě si všimli speciálně upraveného boxu. Žena, kterou požádali o vysvětlení, jim řekla, že zde pěstuje orchideje. „Ve speciálně upraveném boxu však byly nalezeny rostliny konopí,“ popsala kuriózní situaci policejní mluvčí.

Odstavený pickup s porostem na korbě před kulturním domem Poklad v Ostravě-Porubě.
Vraky? Nejprve je nutné definovat je dle zákona!