Případem krvavé potyčky mezi vězni, jejímž výsledkem byly zuby na podlaze, se v pondělí začal zabývat Krajský soud v Ostravě. Drama se odehrálo během Vánoc loňského roku ve Věznici Heřmanice v Ostravě.

Obžalovaným je Petr Sommer (51 let), který si v káznici odpykává jedenáct a půl roku za vraždu. Na svobodu by se mohl teoreticky dostat v srpnu příštího roku. Nyní mu však hrozí, že si trest prodlouží o pět až dvanáct let.

Podle obžaloby na Štědrý den strhl z horní postele spoluvězně, kterému při pádu nastavil koleno. Muž do něj narazil obličejem, výsledkem bylo i několik vylomených zubů.

Incidentu předcházela hádka, po které Sommerovi povolily nervy a dotyčného shodil z postele.

„Neměl jsem šanci se bránit. Nečekal jsem to. Spadl jsem přímo na nastavené koleno. Vše se odehrálo v mžiku. Přišel náraz a pak mi vypadly zuby. Šel jsem pro ručník a zuby jsem posbíral," popsal situaci zraněný vězeň, který po Sommerovi požaduje jako odškodné sedmdesát tisíc korun.

„Nahoře mám v důsledku zranění protézu. Dále se mi po tom nárazu kývají zuby, které už nikdy nebudou jako kdysi. Doktor říkal, že mi je musí vytrhnout, pak dostanu protézu," popsal své útrapy vězeň, který za majetkové delikty „vyfasoval" dvanáct let. Stejně jako Sommer by mohl být propuštěn příští rok.

Sommer konflikt potvrdil, odmítl však, že by muži schválně ublížil. „Žádný úmysl v tom nebyl. Ani jsem nevěděl, že mi spadl na koleno. Vnímal jsem jen bolest v rozkroku. Až potom jsem si všiml, že mám na koleně otisk jeho zubů," hájil se Sommer.

Hlavní líčení bylo odročeno. Obhajoba trvá na osobní účasti soudního znalce, lékaře, který by se měl vyjádřit ke způsobenému zranění. Senát si také vyžádá dřívější zubní záznamy zraněného muže.

Sommer je obžalován z pokusu o těžké ublížení na zdraví. Vzhledem k jeho trestní minulosti mu hrozí pět až dvanáct let vězení. Podle státní zástupkyně jen shodou šťastných okolností nedošlo k závažnějším a život ohrožujícím poraněním.

K TÉMATU

ROZSUDKY NAD TRESTANCI Krajský soud v Ostravě se již v minulosti zabýval jinými případy násilí mezi vězni. Před časem vyměřil sedm a tři čtvrtě roku vězení třiadvacetiletému muži z Krnova. Ten v ostravské vazební věznici v únoru 2012 málem zabil spoluvězně, se kterým si v podvečerních hodinách zahrál šachy. Napadl ho krátce po skončení partie, v níž dostal mat. Zřejmě neunesl prohru a na soupeře, který v té chvíli sbíral figurky, surově a zákeřně zaútočil.

Sedmiletý tresty si vyslechli i dva vězni, kteří byli uznáni vinnými ze znásilnění spoluvězně. K činu došlo v roce 2013 ve věznici v Ostravě-Heřmanicích. Násilníci si jako oběť vybrali tehdy teprve sedmnáctiletého mladíka. Ten si ve vězení odpykával trest za krádež. Podle státního zástupce jej přiměli k různým sexuálním praktikám. (per)