Muž podle obžaloby v káznici v Ostravě-Heřmanicích terorizoval spoluvězně. Nutil ho vyprávět pohádky, bil jej a škrtil kabelem. Verdikt, který padl v těchto dnech, je pravomocný.

STRACH

K násilnostem docházelo v roce 2017. „Psychicky mě zlomil. Pohádky chtěl po mně prakticky každý den. Několikrát jsem mu je řekl, abych měl klid. Když jsem jednou odmítl, otočil se k ostatním v cele a řekl: ,Vidíte? Jednou povolíš, a dělá si, co chce.´ Popadl smeták a zbil mě. Pak jednou, když jsem stál u okna, vzal šňůru od sluchátek a přiškrtil mě. Omdlel jsem. Byl nevyzpytatelný, měl jsem z něho strach,“ řekl šikanovaný muž.

Obžalovaný vinu odmítl. „To, co je mi kladeno za vinu, se tak nestalo. Dal jsem mu jen dvě facky,“ řekl. Připustil pouze, že po spoluvězni chtěl vyprávění pohádek. „Požadoval jsem po něm vyprávění pohádek a příběhů, ale nenutil jsem ho. Říkal, že žádné nezná. Začal jsem se mu smát. Pak jsem mu vyprávěl pohádku já – O Červené karkulce. Běžně si na cele vyprávíme pohádky,“ prohlásil obžalovaný, který má již za sebou patnáct odsouzení, mimo jiné za vydírání, loupež a ublížení na zdraví. V současné době je ve vazbě kvůli dalšímu zločinu.

O ROK MÉNĚ

Muž se během odvolacího řízení domáhal zproštění obžaloby nebo vrácení případu k novému projednávání ostravskému okresnímu soudu, který mu letos v březnu uložil pět let ve věznici s ostrahou. Jak zdůraznila obhájkyně, vina jejího klienta nebyla jednoznačně prokázána. Podle krajského soudu ale o vině není pochyb. Pětiletý trest však senát považoval za nepřiměřeně přísný a snížil jej na čtyři roky. Rozhodnutí je pravomocné a není proti němu odvolání.

Ostravské soudy řešily v minulosti i jiné nezvyklé vězeňské případy. Před časem vyměřil krajský soud sedm a tři čtvrtě roku vězení třiadvacetiletému muži z Krnova. Ten v ostravské vazební věznici málem zabil spoluvězně, se kterým si v podvečerních hodinách zahrál šachy. Napadl ho krátce po skončení partie, v níž dostal mat. Zřejmě neunesl prohru a na soupeře, který v té chvíli sbíral figurky, surově a zákeřně zaútočil.